Jak się uczyć, żeby się nauczyć?


Zdarzyło Ci się kiedyś spędzić całą noc nad książkami i finalnie nic dobrego z tego nie wyszło? Ważny sprawdzian nie został zaliczony lub nie napisałeś go tak dobrze, jakbyś sobie tego życzył? Nie pozwól sobie więcej na taką stratę czasu – poznaj nasze sposoby na wzmożenie efektywności w nauce.

I. bądź systematyczny:


nie jest to łatwe do zrealizowania, zwłaszcza w szkole średniej, gdzie ilość materiału oraz częstotliwość sprawdzania wiedzy bywa przytłaczająca, ale wygospodarowanie choć odrobiny czasu na systematyczne powtórki – na przykład tylko w weekendy – i przygotowanie odpowiedniego ich harmonogramu, może okazać się nieocenione w momencie, w którym będziesz uczyć się do matury. Jeżeli zatem zależy Ci na wysokich wynikach, warto o nie zadbać o wiele, wiele wcześniej. Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę i nie pozwalaj sobie na zaległości.

II. ustal priorytety:


przed rozpoczęciem samodzielnej nauki w danym dniu, dobrze jest przygotować listę rzeczy do zrobienia. Nie tylko zmotywuje Cię ona do działania, ale i ułatwi rozplanowanie czasu w taki sposób, aby zdążyć ze wszystkim.


Aby zwiększyć swoją produktywność, zacznij od zadań, które mogą sprawić Ci najwięcej problemu. Dzięki temu możesz rozwiązać je, zanim dopadnie Cię zmęczenie. Natomiast zadania łatwe, niewymagające od Ciebie zbyt dużego wysiłku – a tym samym wysokiego pobudzenia – będziesz mógł wykonać równie dobrze, jak na początku nauki, pomimo swojego zmęczenia. Ponadto, jeżeli są dla Ciebie łatwe, najprawdopodobniej rozwiązywanie ich sprawi Ci przyjemność. Zostaw sobie przyjemność na koniec :)

III. najpierw odrabiaj zadania domowe, potem ucz się na kartkówki i sprawdziany:


oprócz szeregowania zadań od najtrudniejszego do najłatwiejszego, warto wprowadzić jeszcze jeden podział zadań – na prace domowe oraz na kartkówki i sprawdziany. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest rozpoczynanie nauki od odrabiania, pozornie mniej istotnych, zadań domowych.


Dlaczego? To bardzo proste. Odrabiając zadania domowe, stale coś zapamiętujemy. Ich regularne rozwiązywanie sprawia, że systematycznie przygotowujemy się do czekającej nas pracy klasowej. Prędzej czy później przekonasz się, że regularne odrabianie zadań sprawia, że nauka do sprawdzianów nie staje się niczym innym niż zwykłą, niewymagającą zbyt wiele czasu, powtórką materiału.

IV. sprawdź, jakim typem ucznia jesteś:


Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że wśród Twoich znajomych zarówno są osoby, które prawie nie muszą się uczyć, a mimo to mają świetne oceny, jak i te, które potrafią spędzać nad książkami całe po południa, ale z marnym skutkiem. Może się tak dziać między innymi dlatego, że te osoby są różnymi typami uczniów – słuchowcami, wzrokowcami albo kinestetykami. Każdy z wyżej wymienionych typów najlepiej przyswaja wiedzę w nieco inny sposób. Jeżeli nie wiesz, którym typem jesteś, wykonaj odpowiedni test, z którego dowiesz się, w jaki sposób powinieneś pracować.

V. unikaj dystraktorów i zaplanuj swoją przestrzeń:


Aby wykorzystać w pełni czas przeznaczony na naukę, postaraj się wszystko przygotować tak, aby nie musieć niepotrzebnie opuszczać swojego stanowiska. Posprzątaj biurko, przygotuj kartki, długopisy, książki i kolorowe pisaki. Pamiętaj również o ulubionych przekąskach. Dzięki temu unikniesz wszelkich rozpraszaczy, które mogą utrudnić Ci sprawny powrót do nauki.


Zadbaj również o to, aby nie rozpraszało Cię nic z zewnątrz. Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie uczyć się wyłącznie przy muzyce, postaraj się przez tydzień uczyć się w ciszy. Dopiero potem zastanów się, czy aby na pewno miałeś rację.


Wyłącz telefon. Żadną tajemnicą nie jest to, że odpisanie koledze lub koleżance, sprawdzenie powiadomień na Facebooku i przeglądnięcie nowych zdjęć na Instagramie z pewnością okaże się bardziej interesujące niż dziesiąte zadanie z matematyki w ciągu ostatnich dwóch godzin. Być może na początku okaże się to trudne, jednak pomyśl o tym, że jeżeli będziesz korzystał z telefonu w tym czasie, nie tylko trudniej będzie Ci się wdrożyć z powrotem do nauki, ale i zajmie Ci ona dużo więcej czasu niż mogłaby.

VI. znajdź swoją metodę:


oprócz stylu nauki i wykorzystania odpowiednich narzędzi, pomyśl o metodzie nauki oraz sposobie rozplanowania na nią czasu. Jedną z ciekawszych metod, o której nieco więcej w tym artykule jest Pomodorro.


Polega ona na tym, że przez 25 minut maksymalnie skupiamy się na materiale, który chcemy przyswoić. Następnie, odpoczywamy przez 5 minut. Powtarza się to jeszcze przez trzy razy, jednak czwarta przerwa, w odróżnieniu od poprzednich, trwa 25 minut. Po długiej przerwie rozpoczyna się kolejny cykl. Standardowo, w ciągu dnia wykonuje się trzy cykle, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić ich więcej.


Główną zaletą tej metody jest krótki czas wymaganego od nas skupienia. W związku z czym, o wiele łatwiej jest się zmobilizować. Drugim atutem Pomodorro jest  stosunkowo krótki czas pracy, który motywuje nas do zakończenia zadania w wyznaczonym czasie. Dzięki temu, nie poświęcamy danemu zadaniu więcej czasu niż powinniśmy.


VII. znajdź ciekawe pomoce:


Czy wiesz, że korzystanie z telefonu w czasie nauki czasem może okazać się bardzo pomocne? Do tej pory powstało wiele ciekawych aplikacji na smartfony, dzięki którym nauka może stać się o wiele przyjemniejsza.


Przykładowo, świetną aplikacją do nauki słówek jest Quizlet. Dzięki tej aplikacji, samodzielnie przygotujesz zestaw fiszek, z których możesz korzystać na wiele różnych sposobów. Możesz odpowiadać na pytania zamknięte lub otwarte, w języku ojczystym lub w języku obcym. Ponadto, Quizlet dba o to, aby dłuższe słówka/wyrażenia oraz te, z którymi użytkownik ma większy problem, zostały powtórzone więcej razy.


Jeżeli chcesz poznać więcej aplikacji, które ułatwią Ci naukę, koniecznie sprawdź ten artykuł: klik

VIII. śpij co najmniej osiem godzin dziennie:


wiele osób twierdzi, że nie ma sensu uczyć się wcześniej, skoro można poświęcić na to noc przed egzaminem. Jest to bardzo zły pomysł z kilku powodów.


Po pierwsze: deficyt snu rujnuje naszą koncentrację. W sytuacji stresowej, wymagającej od nas większego wysiłku umysłowego, nie będziemy w stanie dać z siebie stu procent.


Po drugie: po ośmiu godzinach snu, ślady pamięciowe konsolidują się. Dzięki temu procesowi, materiał, którego uczymy się w ciągu dnia, zostaje przez nas lepiej zapamiętany i utrwalony.

IX. korzystaj z papierowych źródeł:


jeżeli masz możliwość wyboru pomiędzy tradycyjną książką a ebookiem lub pomiędzy skanem a wydrukowanym tekstem, zawsze decyduj się na wersję papierową. Choć to rozwiązanie nie jest ekologiczne i książka waży sporo więcej niż czytnik, ludzki mózg zdecydowanie sprawniej przyswaja treści znajdujące się na papierze, i co najważniejsze, są one przez nas o wiele lepiej zapamiętywane.


A Wy? Macie jakieś swoje sposoby na efektywną naukę? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach :)

Artykuł napisany przez: