Pomidorem w maturę!

Szukasz metody, która pozwala na maksymalna koncentrację, szybsze wykonywanie zaplanowanych zadań i uniknięcie rozpraszaczy? Powinieneś zainteresować się techniką Pomodoro - podkręci tempo nauki i jednocześnie wyznaczy czas na niezbędne do regeneracji przerwy. Do tego jest prosta do opanowania!

Dlaczego każdy maturzysta powinien zainteresować się Pomodoro w codziennej nauce do matury?

Odkryć pomidora na nowo

Technikę Pomodoro opracował na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych włoski przedsiębiorca Francesco Cirillo. Nazwa, która po włosku oznacza pomidora wzięła się od timera kuchennego w kształcie tego warzywa, używanego przez Francesco. Obecnie Pomodoro wykorzystywane jest najczęściej w pracy zawodowej, jednak Cirillo pierwotnie korzystał z tej metody na studiach, by nauczyć się jak najwięcej w najkrótszym czasie.

Jaka jest zasada działania tej techniki? Stając przed złożonym zadaniem (takim jak nauka dużej ilości materiału do matury) powinniśmy podzielić je na mniejsze cząstki (zwane w tej technice pomidorami), które następnie zostaną przedzielone krótkimi przerwami. Dzięki temu uczymy nasz mózg pełnej koncentracji w krótkich przedziałach czasu i korzystania z przerw.

Pomidor w pięciu krokach

Jak wygląda cykl pracy z Pomodoro? Przykładowa sesja może wyglądać następująco:

  1. Wybierz zagadnienie, które chcesz się nauczyć.
  2. Ustaw timer na 25 minut.
  3. Staraj się maksymalnie skupić na wybranym zadaniu i unikaj rozpraszaczy.
  4. Kiedy zadzwoni alarm, zrób sobie pięciominutową przerwę, a następnie ustaw timer na następne 25 minut.
  5. Po czterech cyklach zrób sobie dłuższą przerwę (ok. 15-20 minut).
Pokonać prokrastynację

Po co uczyć się już teraz? Jeszcze jest dużo czasu... - Często przypominasz sobie tę wymówkę, gdy już jest za późno? Następnym razem spróbuj zorganizować czas swojej nauki razem z Pomodoro. Technika ta pomaga przeskoczyć pierwszy, najtrudniejszy krok, który sprawia problemy osobom skłonnym do prokrastynacji (odkładania zaplanowanych zadań na ostatnią chwilę). Ucząc się regularnie z Pomodoro możemy zredukować stres ze zbliżającego się deadline'u, jakim są majowe matury. Przyzwyczajamy się także do pracy zgodnie z upływem czasu, a nie przeciw niemu, by tylko zdążyć przed ostatnim dzwonkiem.

Stosując technikę Pomodoro możemy pozbyć się także nieustępliwego poczucia winy, wynikającego z faktu, że nie zrobiliśmy w ciągu dnia tego, co zaplanowaliśmy. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się czasem wolnym bez powracających wyrzutów sumienia.

Ponadto dzięki Pomodoro możemy poprawić tempo wykonywania zadań np. czytania ze zrozumieniem.

Na oficjalnej stronie Francesco Cirillo znajdziesz wypowiedzi osób, które testowały tę technikę. Kiedy następnym razem usiądziesz przed książkami, ustaw timer na 25 minut i sprawdź, czy Pomodoro to technika dla Ciebie.

Artykuł napisany przez: