Matura 2021 – Q&A:

Ostatnia matura była jedyna w swoim rodzaju. Abiturienci szkół średnich pisali egzamin dojrzałości w środku pandemii, miesiąc później niż planowano, a rezygnacja z egzaminów ustnych padła niemalże z dnia na dzień.

Już teraz z różnych źródeł docierają pogłoski o zmianach maturalnych, które ma w planach wprowadzić Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak zatem będzie wyglądała matura w 2021 roku? Na co powinni przygotować się przyszli maturzyści? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

 

W jakich terminach odbędzie się matura 2021?

Ostatnia matura została przeniesiona ze względu na obecną sytuację epidemiczną. Nie oznacza to jednak, że od tej pory egzaminy dojrzałości będą odbywały się w czerwcu. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała kolejne matury w terminach od 4 do 20 maja 2021 roku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy.

Na czerwiec został zaplanowany termin dodatkowy, dla osób, które z przyczyn losowych nie dotarły na termin majowy. Egzaminy poprawkowe są planowane na koniec sierpnia 2021 r.

Szczegółowy harmonogram matur znajdziecie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20200820%20E8%20EM%20Komunikat%20o%20harmonogramie.pdf

 

Czy w 2021 roku odbędą się egzaminy ustne?

Podobnie jak powyżej, rezygnacja z egzaminów ustnych została podjęta w trosce o bezpieczeństwo tegorocznych maturzystów. Na ten moment nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłym roku odbyły się egzaminy ustne.

 

Czy to prawda, że w przyszłym uczniowie otrzymają pulę jawnych pytań przed egzaminem ustnym?

Rzeczywiście Centralna Komisja Egzaminacyjna ma w planach zmianę formuły egzaminu ustnego z języka polskiego.Niemniej, zmiany te mają obowiązywać dopiero od 2023 roku, ponieważ wtedy do egzaminu dojrzałości będą przystępować pierwsi abiturienci czteroletniego liceum. W związku ze zmianą systemu kształcenia, a tym samym – podstawy programowej, zmianie ulegnie również forma sprawdzania wiedzy.

Jeżeli jednak przystępujesz do matury w przyszłym roku – nie masz się o co martwić. Twój egzamin ustny będzie wyglądał w taki sam sposób jak w latach 2015-2019.

O egzaminie ustnym z języka polskiego możesz więcej poczytać tutaj:

https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/materialy-dodatkowe/materialy-dla-uczniow-i-nauczycieli/jezyk-polski-czesc-ustna/

 

Ile egzaminów na poziomie rozszerzonym muszę napisać?

Od 2015 roku, każdy abiturient szkoły średniej jest zobowiązany do napisania przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W jednym roku zdający może przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

 

Ile rozszerzeń warto napisać?

To wszystko zależy od kryteriów przyjęć na wybrane studia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zdawanych przedmiotów na maturze, sprawdź zasady rekrutacji na kierunki, które Cię interesują. Uczelnie najczęściej podają oficjalne zasady przyjęć w okolicach stycznia, jednak warto zrobić pierwszy research już wcześniej, ponieważ rzadko zdarza się tak, że kryteria rekrutacji ulegają drastycznej zmianie z roku na rok.

 

Czy mogę zdawać egzaminy maturalne z przedmiotów, których nie miałem na rozszerzeniu?

Oczywiście. Musisz jednak pamiętać o tym, że zakres wiadomości wymaganych na maturze będzie znacznie przekraczał to, czego dowiedziałeś się w pierwszej klasie liceum. Aby dobrze przygotować się do matury z innego przedmiotu, jak najszybciej poinformuj nauczyciela o swoim zamiarze. Być może nauczyciel prowadzi dodatkowe zajęcia dla zdających maturę z jego przedmiotu albo będziesz mieć możliwość uczęszczania na niektóre zajęcia z inną klasą.

Pomyśl też o kursie maturalnym, podczas którego uzupełnisz brakujące informacje oraz poznasz strategie rozwiązywania zadań maturalnych z wybranego przedmiotu.

 

Do kiedy muszę podjąć decyzję dotyczącą przedmiotów zdawanych na maturze?

Im wcześniej, tym lepiej.Uczniowie ostatnich klas szkół średnich wypełniają dwie deklaracje. Pierwszą z nich do końca września, drugą w lutym. Jeżeli nie jesteś pewien, czy chcesz zdawać maturę z danego przedmiotu – zgłoś go we wstępnej deklaracji i rozpocznij przygotowania.

Do lutego będziesz mieć wystarczająco czasu, żeby się przekonać, czy rzeczywiście chcesz zdawać ten egzamin. Dopiero druga deklaracja jest wiążąca i to od niej zależy, jakie przedmioty będziesz zdawać w maju.

Macie jeszcze jakieś pytania dotyczące egzaminu dojrzałości? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać w komentarzach :)

Artykuł napisany przez: