Szybka powtórka przed maturą - od czego zacząć?

Nowy rok, okres studniówkowy i ferie szkolne już za nami - szybko minęło, nieprawdaż? Do rozpoczęcia egzaminu maturalnego 2018 pozostały już niecałe dwa miesiące. Jeśli realizujesz założony na początku roku szkolnego plan nauki, to zapewne wiesz, że właśnie wkraczasz w najgorętszy okres ostatnich, szybkich powtórek.

Możliwe jednak, że jesteś osobą, którą do działania jest w stanie zmotywować jedynie zbliżający się deadline i przygotowania zostawiłeś na sam koniec. Nie martw się - nie jest jeszcze za późno na naukę! Jednak powinieneś pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie powtórek - ucz się mądrze, a nie ciężko! Umiejętność sprawnej i szybkiej nauki przyda Ci się w przyszłości - przecież matura to pierwszy krok do studiów, gdzie kolejne egzaminy podczas sesji będą z założenia coraz trudniejsze.

Bardzo trudno jest zapamiętywać gdy presja czasu jest coraz większa. Pamięć krótkotrwała niestety działa inaczej, niż długoterminowa. Można jednak poprawić swoją umiejętność zapamiętywania korygując swoje nawyki. Kluczem jest zmiana myślenia o nauce: zamiast skupiać się na tym, jak często używasz swojej pamięci, zastanów się, w jaki sposób ją wykorzystujesz.

Nawyki przyspieszające naukę

Podczas powtórek staraj się w maksymalnym stopniu skupić na materiale, który chcesz zapamiętać. Kluczem jest przyswajanie całych, kompletnych zestawów informacji. Jeśli powtarzasz konkretne dzieło literackie do matury z polskiego, sprawdź zdjęcie autora, daty narodzin i śmierci, jego życiorys, genezę powstania utworu itp. Staraj się zebrać jak najwięcej informacji, które wiążą się z danym tematem - dobrze, by wśród nich znalazły się multimedia (obrazy, nagrania audio, itp.). Angażowanie do powtórki więcej niż jednego zmysłu sprawia, że łatwiej będzie ci zapamiętać daną rzecz - w końcu została utrwalona na kilka sposobów. Do tego przypomnienie sobie konkretnej informacji na egzaminie nie powinno sprawić kłopotu, jeśli pamiętasz cały kontekst.

Spędzaj połowę czasu nauki na samym czytaniu. W drugiej części staraj się w aktywny sposób wykorzystać przyswojone właśnie informacje: sporządzaj podsumowania rozdziału, twórz grafy, staraj się znaleźć powiązania z innymi zagadnieniami. Dobrym pomysłem jest również rozwiązywanie testów i quizów.

Zastanów się, na ile sposobów jesteś w stanie wykorzystać tę samą informację, o której właśnie czytałeś. Co możesz obliczyć, znając sinus danego kąta? Przy omawianiu jakich dzieł literackich przyda ci się znajomość filozofii danej epoki? Może wykorzystasz znajomość wydarzeń historycznych jako konteksty w swojej rozprawce z polskiego?

Podziel naukę na kawałki

Kiedy zbliża się ostateczny termin, duża część uczniów postanawia poświęcać całe dnie na mozolne wkuwanie materiału. W świetle przeprowadzanych wielokrotnie badań ten sposób nauki jest nieefektywny. Bez zapewnienia sobie odpowiednich przerw przemęczasz organizm, a w takim stanie zdolność koncentracji drastycznie spada. W efekcie tracisz czas, powtarzając do skutku ten sam fragment, którego ostatecznie nie jesteś w stanie przypomnieć sobie pół godziny później. Wkuwania odradza się szczególnie w przeddzień egzaminu.

By przyspieszyć proces nauki, warto zainteresować się metodą Pomodoro. W tej technice dzielisz swój czas na półgodzinne sesje z przerwami. Dzięki temu jesteś w stanie utrzymać wysoki poziom koncentracji wtedy, kiedy jest niezbędna i jednocześnie zapewniasz sobie chwilę na regenerację. O Pomodoro przeczytasz więcej w tym artykule.

Ucz się w różnych miejscach

Jeżeli tylko masz możliwość, to staraj się wyciąga podręcznik lub repetytorium nie tylko w domu, ale również w innych miejscach, jak biblioteka szkolna lub park.

Kryją się za tym dwie istotne przesłanki. Po pierwsze, zmieniając otoczenie ćwiczysz umysł do przypominania sobie całych zestawów informacji w innych warunkach niż te, do których jesteś przyzwyczajony. Oznacza to, że łatwiej będzie ci przywołać wiedzę na sali egzaminacyjnej w sytuacji stresowej. Ponadto dzięki zmianie otoczenia twój mózg będzie wtedy postrzegał dany materiał jako wiedzę przydatną w różnych okolicznościach - a zatem wartą do utrzymania w pamięci na dłużej.

Więcej porad, dotyczących przygotowań do matury znajdziesz też w innych wpisach na naszym blogu!

Fot. CollegeDegrees360, Flickr.com (CC BY SA 2.0)

Artykuł napisany przez: