Ucz się i testuj!

Jedną z najpopularniejszych metod nauki do sprawdzianu jest siadanie w fotelu i czytanie zeszytu lub książki raz za razem. Kiedy uczeń przebrnie przez tekst przynajmniej kilka razy i oswoi się z nim, ma poczucie, że już opanował materiał. Dopóki widzi przed sobą zeszyt. W rzeczywistości po kilkukrotnym przeglądaniu tego samego tekstu mózg przełącza się na tryb "pasywny" i przestaje aktywnie przyswajać informacje. O swojej niewiedzy ma okazję przekonać się dopiero na egzaminie.

Okazuje się, że istnieje skuteczniejsza metoda nauki - według Roberta Bjorka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i H.L Roedigera z Uniwersytetu Waszyngtońskiego by opanować nowy materiał powinieneś rozwiązywać testy! Raport, opublikowany na łamach Journal of Experimental Psychology, Learning, Memory and Cognition podkreśla znaczenie rozwiązywania zadań w przyswajaniu informacji do pamięci długotrwałej. Przyjrzyjmy się dokładniej metodzie "na test".

Sprawdzian każdego dnia

Zamiast zaczynać czytanie tego samego fragmentu od nowa, odłóż notatki i spróbuj rozwiązać zadania, dotyczące tego zagadnienia. Poszukaj przykładowych pytań w podręczniku, repetytorium lub w internecie. Przetestuj to, czego przed chwilą czytałeś i sprawdź, czy dobrze rozumiesz materiał.

Wyniki badań wskazują na dłuższą retencję informacji podczas nauki tą metodą. W przypadku uczenia się na ostatnią chwilę nie widać dużych różnic, jednak intensywne testy znacząco zwiększają ilość zapamiętywanych informacji gdy okres między nauką a egzaminem jest dłuższy. Z tego powodu testy mogą być przydatne w nauce przedmiotów typowo "pamięciowych", jak historia, biologia, języki obce.

Warto także wybierać testy, które będą wymagały od nas główkowania. Im trudniejszy test, tym - według autorów raportu - większy zysk ze stosowania tej metody. Najwięcej korzyści przyniesie quiz z pytaniami otwartymi, gdyż będziemy musieli wysilić się i ułożyć odpowiedź na konkretne pytanie. Z pewnością będzie to większy wysiłek dla mózgu niż ponowne przeczytanie fragmentu notatek, z którymi już zdążyliśmy się wzrokowo obyć. Aktywne zadawanie sobie pytań dotyczących materiału sprzyja jego opanowaniu i przyswojeniu. Z tego samego powodu w wielu podręcznikach znajdziesz pytania kontrolne po każdym temacie lub dziale.

Autorzy badania podkreślają, że podczas rozwiązywania testu nie tylko aktywnie próbujemy rozwiązać problem, ale też dostajemy natychmiastową informację zwrotną podczas sprawdzania odpowiedzi - co również sprzyja zapamiętywaniu poprawnych informacji i dedukcji.

Kiedy warto uczyć się z testami?

Na pierwszy rzut oka rozwiązywanie testów przed gruntownym przygotowaniem się z całości materiału może uchodzić za nielogiczne, jednak kiedy połączymy rozwiązywanie zadań z planem nauki do matury, ta metoda może przynieść korzyści. Testy warto zatem dopasować do własnego trybu nauki i powtórek maturalnych. Dzięki tej metodzie jesteś w stanie kontrolować stan swojej wiedzy i poznać obszary, na które powinieneś położyć większy nacisk.

Więcej o tym, jak zaplanować naukę do matury znajdziesz tutaj.

Artykuł napisany przez: