Pokonać stres przed maturą

Dzisiejszy dzień to zakończenie roku dla maturzystów oraz pożegnanie ze szkołą. Przed Wami długi, majowy weekend - ostatnie wolne dni przed egzaminami. W tym czasie, na 'ostatniej prostej', często pojawia się stres. Zaczynamy zadawać sobie pytania, wzbudzające niepokój. Czy na pewno dobrze przygotowywaliśmy się przez cały rok szkolny do egzaminów? Jakie trafią się pytania? Czy na pewno dam sobie radę?

Co za dużo, to niezdrowo

Stres pojawiający się przed ważnymi wydarzeniami nie zawsze jest zły. Jego mała dawka może nas pobudzać do działania. Zastrzyk adrenaliny, odczuwany przy nerwówce, to pozostałość po czasach pierwotnych, który wyzwala w nas gotowość do walki lub ucieczki. Jednak gdy stres osiąga zbyt wysoki poziom, to zamiast pomagać - przeszkadza. Serce zaczyna bić w zawrotnym tempie, pojawiają się skurcze żołądka i brak apetytu, problemy z apetytem lub wprost przeciwnie - nadmierne łaknienie, szczególnie na cukier.

By skutecznie walczyć ze stresem przedmaturalnym, trzeba znaleźć przyczynę naszego zdenerwowania. Oprócz samego strachu przed przystąpieniem do egzaminu, w nerwy może nas wprowadzać np. zbyt mała motywacja, brak wcześniejszego przygotowania, wysokie oczekiwania ze strony rodziny lub rywalizacja z innymi. Gdy już znajdziemy przyczynę stresu, to będzie nam łatwiej opanować niezdrowy lęk przedmaturalny.

Czego unikać?

By zmniejszyć poziom stresu przedmaturalnego, warto unikać niektórych popularnych, stresogennych praktyk. Jak pokazują badania, intensywne uczenie się na ostatni dzwonek nie jest dobrą metodą. Powszechnie mówi się, że powtarzając sobie materiał 'na szybko', zapamiętujemy go w naszej pamięci krótkotrwałej. Niestety nowe badania nie wykazały takiej zależności i tę metodę uznaje się za nieproduktywną. Wpadamy wówczas w błędne koło: powtarzamy jak najwięcej, a gdy widzimy, że nie przynosi to rezultatów - stresujemy się coraz bardziej.

Wydawałoby się, że picie kawy przed egzaminem to dobry pomysł na dodatkowy zastrzyk energii. Kofeina zawarta w kawie rzeczywiście jest w stanie pobudzić nas do działania, jednak jej działanie jest krótkotrwałe. W dłuższym czasie zaczynają jednak przeważać jej negatywne skutki: poczucie wyczerpania, bóle głowy czy palpitacje serca. Podobne objawy mogą pojawić się po piciu innych napojów energetycznych, zawierających kofeinę.

Ponadto kofeina pozostaje w organizmie dłużej, niż nam się wydaje. Pita w dużych ilościach może zaburzać dobowy rytm snu. Warto o tym pamiętać w ostatnich dniach przed maturą, by uniknąć bezsenności i móc przyjść w pełni wypoczętym na egzamin.

Znajdź swój sposób na relaks

Jakie metody relaksacyjne są zatem najskuteczniejsze? Poniżej prezentujemy kilka dobrych sposobów na zmniejszenie poziomu stresu przed egzaminem:

  • Zjedz ciemną czekoladę - wysoka zawartość kakao w ciemnej czekoladzie skutecznie niweluje kortyzol, który jest głównym aktywatorem stresu. Dodatkowo wspomaga wydzielanie endorfin, zwanych 'hormonami szczęścia'.
  • Posłuchaj muzyki klasycznej - słuchanie ulubionej muzyki jest w stanie poprawić nasze samopoczucie w prawie każdej sytuacji. Przed maturą rekomendujemy klasyczne dźwięki lub ambient. W świetle badań są to gatunki, które najlepiej wpływają na aktywność naszego mózgu.
  • Wyjdź na krótki spacer - skorzystaj z możliwości przewietrzenia swojego ciała i umysłu. Spacery są w stanie zwiększać naszą umiejętność zapamiętywania, dotleniają organizm i uspokajają.
  • Porozmawiaj z kimś zaufanym - jeśli czujesz się zestresowany - porozmawiaj o tym z osobą, której ufasz. Może to być rodzic, wychowawca czy przyjaciel. Spokojna rozmowa z kimś, kto nas dobrze zna, pomoże spojrzeć na nasze problemy z innej perspektywy.
  • Pobaw się ze zwierzakami - spędzanie czasu z pupilami potrafi znacznie redukować stres. Amerykańskie i kanadyjskie szkoły wyższe skorzystały z tej informacji, tworząc na swoich kampusach specjalne "puppy rooms". Przykładowo studenci uniwersytetu w Ottawie mogą raz na dwa tygodnie skorzystać z dogoterapii. Jeśli masz swojego zwierzaka - poświęć mu chwilę, a zapomnisz o stresie.

Wszystkim kursantom i maturzystom życzymy pomyślnego zdania matury! Trzymamy za Was kciuki!

Artykuł napisany przez:
Łukasz Nowak
Archeion