Najlepsze darmowe aplikacje dla każdego maturzysty

Jak wynika z badań TNS 91% uczniów w wieku 15-19 lat posiada smartfona. Dlaczego zatem nie wykorzystać w pełni możliwości minikomputera noszonego na co dzień w kieszeni? W sieci znajdziemy mnóstwo aplikacji rozszerzających funkcje smartfonów. Część z nich niewątpliwie jest w stanie ułatwić i przyspieszyć naukę. Prezentujemy nasz wybór najbardziej przydatnych i bezpłatnych programów na Androida, które powinien mieć na swoim telefonie każdy maturzysta:

Organizer i kalendarz

Wszystkim maturzystom polecamy aplikację School Planner. Apka pomaga w zaplanowaniu codziennych zadań, związanych ze szkołą. Przypomina o egzaminach, kartkówkach i o odrabianiu domowych. Wbudowany kalendarz umożliwia zapisanie wszystkich zajęć i wydarzeń. Aplikacja pomaga w zarządzaniu otrzymywanymi ocenami, zapamiętuje godziny dyżurów i adresy email nauczycieli. School Planner z pewnością pomoże w zaplanowaniu czasu na naukę i odpoczynek (więcej porad, jak uczyć się w klasie maturalnej znajdziesz tutaj).

Timer  do nauki metodą Pomodoro

Jeśli zależy Ci na tym, by uczyć się krócej i efektywniej, powinieneś zainteresować się metodą Pomodoro. Jest to technika opracowana z myślą o osobach uczących się i pozwala na lepsze zarządzanie czasem swojej nauki. Do stosowania tej techniki niezbędny jest timer, jednak nie musisz kupować nakręcanego licznika. Polecamy aplikację Clockwork Tomato, która dostosowana jest do nauki metodą Pomodoro. Aplikacja umożliwia pracę w 25-minutowych cyklach z przerwami po 5 minut. Umożliwia importowanie listy zadań, które mamy do wykonania w tym czasie. Poza tym możemy dostosować wygląd zegara wedle naszych upodobań.

Słownik i translator

Z kategorii słowników i translatorów polecamy Wielojęzyczny Słownik Polski. Zaletą aplikacji jest to, że baza wyrazów instaluje się w pamięci telefonu i nie potrzebuje połączenia z internetem, by podać definicję wybranego słowa. Drugą aplikacją wartą uwagi jest Angielski - Słownictwo przygotowaną przez MG Software. Zawiera tematyczną bazę słów w oparciu o repetytorium maturalne Longman dla poziomu podstawowego.

Czytnik ebooków

Jeśli preferujesz czytanie na ekranie smartfona, warto zainstalować Moon+ Reader. Aplikacja obsługuje praktycznie wszystkie formaty dokumentów tekstowych i pliki spakowane (epub, pdf, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar, zip, OPDS). Do tego możemy zapisywać cytaty i tworzyć adnotacje do tekstu. Aplikacja obsługuje dzienny i nocny tryb czytania.

Pełny pakiet biurowy

Na pewno znasz tę sytuację, gdy potrzebujesz szybko sprawdzić dokument tekstowy lub arkusz kalkulacyjny. Może potrzebujesz awaryjnie przygotować prezentację multimedialną na zajęcia z biologii w autobusie? Do tego z pewnością przyda się pełny pakiet biurowy w telefonie. Aplikacja WPS Office pozwala na edycję dokumentów w ten sam sposób, jak gdybyśmy robili to przed ekranem komputera. Możesz korzystać z gotowych szablonów, dziesiątek czcionek i różnych formatów zapisu. Apka zapewnia połączenie z Twoim dyskiem w chmurze i pełną kompatybilność z innymi pakietami biurowymi (Microsoft Office, Libre Office i Google Docs). Do tego możemy wyświetlać prezentację oraz drukować dokumenty przez łącze WiFi.

Podręczny skaner

Na zajęciach czasami trzeba korzystać z kserówek lub materiałów spoza podręczników. Wówczas z pewnością przyda się podręczny skaner, dzięki któremu będziemy mieli wszystkie dokumenty pod ręką. Aplikacja Tiny Scanner umożliwia skanowanie dokumentów i zapisywanie ich na pamięci telefonu, przesyłanie faksem, na adres email lub na dysk w chmurze. Apka udostępnia wszystkie opcje znane ze stacjonarnych skanerów (wykrywanie krawędzi dokumentu, kilka stopni kontrastu, skan kolorowy i czarno-biały itp.). Ponadto pozwala na zabezpieczenie hasłem zapisanych dokumentów.

Pomoc w zadaniach z matematyki

Trudno pominąć jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych, jakim jest matematyka - w końcu jest to obowiązkowy przedmiot na maturze. Jeśli utkniesz na jakimś trudnym przykładzie, o rozwiązanie zapytaj Mathway. Aplikacja pomaga w zadaniach z prawie wszystkich działów matematyki na poziomie szkoły średniej. Potrafi kreślić wykresy, rozwiązywać równania i nierówności kwadratowe, logarytmy itd. Ponadto oprócz wyniku wyświetla sposób rozwiązania problemu.

Aplikacje edukacyjne

W Google Play znajdziemy wiele aplikacji, pomagających w nauce języków obcych, poradników programowania i kursów tematycznych. Takie programy mogą stanowić uzupełnienie informacji zdobywanych w szkole i świetną okazję do utrwalenia wiedzy. Naszym zdaniem warto zainteresować się m.in. BBC - Ucz się angielskiego, Learn Python (jeśli planujesz zdawać informatykę na maturze), Chemik (aplikacja pomaga w tworzeniu związków, rozwiązywaniu reakcji chemicznych i ich bilansowaniu).

Artykuł napisany przez: