Muzyka i nauka - razem czy osobno?

Do dzisiaj temat wpływu muzyki na zdolność przetwarzania informacji jest kontrowersyjny. Niektórzy badacze twierdzą, że muzyka puszczona w tle podczas nauki może korzystnie wpływać na nasze procesy myślowe. Jednak pozytywny wpływ możemy odczuć jedynie w określonych warunkach - w innym przypadku przyniesie jedynie rozproszenie Twojej uwagi i wydłużenie czasu nauki.

Clifford Nass, profesor z Uniwersytetu im. Stanforda, stwierdził, że wartość emocjonalna, jaką niesie ze sobą muzyka pozwala na stworzenie swego rodzaju "idealnego stanu umysłu do nauki" - coś pomiędzy relaksem a pobudzeniem. Muzyka może być zatem pomocna wtedy, gdy nie mamy w danym dniu ochoty na naukę. Dodatkowa motywacja z zewnątrz pozwoli przełamać opór przed nieszczególnie interesującym tematem i poprawi nastrój.

Jednak część ekspertów mimo wszystko poleca pozostanie w cichym pomieszczeniu podczas nauki. Przytaczają wyniki badań, które wskazują na obniżenie zdolności przetwarzania informacji - szczególnie gdy uczymy się języków obcych przy piosence, która ma swój tekst.

Lepiej z muzyką czy bez?

By odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw spróbować nauki ze słuchawkami i bez nich, a następnie sprawdzić kiedy pracowaliśmy efektywniej. Na tak zadane pytanie 60% amerykańskich studentów odparło, że w ich przypadku muzyka mimo wszystko pomaga się skoncentrować, jednak jak widać - nie jest to metoda dla wszystkich.

Kompromisem dla obu powyższych stanowisk może być słuchanie muzyki przed samą nauką i w przerwach, by poprawić swój nastrój i znaleźć motywację. Jeśli jesteś zdecydowany na puszczenie playlisty do studiowania podręczników, mamy dla Ciebie kilka porad:

  1. Najważniejszą zasadą jest to, by to nauka była w centrum Twojej uwagi, a muzyka stanowiła jedynie tło. Z tego powodu nie należy puszczać jej zbyt głośno, by nie przebijała się przez myśli.
  2. Do nauki najlepsza jest muzyka klasyczna. Jeśli preferujesz muzykę współczesną, dobrym wyborem będzie ambient, czyli tzw. muzyka tła. Do nauki dobrze sprawdza się również większość ścieżek dźwiękowych skomponowanych na potrzeby filmów.
  3. Lubisz szum morza lub śpiew ptaków? Nie jest to może "muzyka" rozumiana dosłownie, jednak dźwięki natury potrafią przenieść nas razem z książką w zupełnie inne miejsce.
  4. Przed nauką przygotuj sobie playlistę z muzyką na pół godziny do przodu. Gdy odtwarzanie się skończy, zrób sobie chwilę przerwy. Dobór odpowiednich utworów jest bardzo ważny, jednak nie spędzaj nad tym zbyt wiele czasu - pamiętaj, że celem jest ułożenie listy piosenek pomagających w koncentracji, a nie rankingu przebojów.

Jaka muzyka działa na was najlepiej? Piszcie w komentarzach!

Artykuł napisany przez: