Zmiany w maturze 2022. Czego możesz się spodziewać?

Minister edukacji poinformował, jak będzie wyglądał najbliższy egzamin maturalny. Sprawdź jakie zmiany przewidziano.


W tym roku z powodu pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło istotne zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu dojrzałości. Wyniki matur są już znane i można już wyciągnąć na ich podstawie pierwsze wnioski. W związku z tym, w przyszłym roku szykują się kolejne zmiany w egzaminach maturalnych. Sprawdź, co czeka maturzystów w 2022 roku.


Co z egzaminem ustnym?

Tegoroczni abiturienci mieli niełatwe zadanie. Miesiące spędzone na nauce zdalnej zdecydowanie utrudniły przygotowanie się do egzaminu maturalnego. Dlatego jak w tym roku, aby ułatwić maturzystom zdanie egzaminu dojrzałości, matura 2022 odbędzie się bez egzaminu ustnego.


Do egzaminów ustnych będą natomiast mogli przystąpić maturzyści, którzy potrzebują wyniku w rekrutacji na studia wyższe za granicą.


Co trzeba będzie zdawać?

Obowiązkowa więc będzie tylko część pisemna egzaminu z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Aby zdać, trzeba uzyskać nie mniej niż 30% z możliwych do zdobycia punktów z określonych przedmiotów.


Zostanie natomiast przywrócony obowiązek przystąpienia egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Jednak jego wynik nie będzie miał wpływu na zdanie całej matury - nadal nie trzeba będzie osiągnąć 30%-procentowego minimum.


Jakie będą wymagania?

MinisterEdukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że egzamin maturalny będzie przeprowadzony według tych samych wymagań, które są w bieżącym roku, czyli tych, które zawarte są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. Oznacza to ponownie ograniczony zakres podstawy programowej, który stanowić ma ułatwienie dla maturzystów w związku z epidemią COVID-19.Na ten moment tona razie wszystkie zapowiedziane zmiany. Wciąż czekamy na harmonogram przyszłorocznych matur. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Minister Zdrowia Adam Niedzielski mówi, że wszystko wskazuje na powrót nauki stacjonarnej oraz uczniów do swoich ławek od początku września.

Artykuł napisany przez: