W poszukiwaniu skupienia - jak nie dać się rozproszyć w trakcie nauki?

Terminy egzaminów maturalnych 2018 tuż-tuż - większość maturzystów właśnie wkracza w najgorętszy okres powtórek. Materiału jest dużo, a świadomość upływających dni do zakończenia roku szkolnego wyzwala emocje, które nie zawsze pomagają w skupieniu się na nauce.

Jeśli czujesz, że za każdym razem gdy bierzesz do ręki podręcznik nie rozumiesz, co czytasz - powinieneś  zastanowić się nad tym, jak unikać ciągłego rozpraszania i spadku efektywności. Jak utrzymać wysoki poziom koncentracji podczas powtórek do matury i nie marnować cennego czasu? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przyczyny rozkojarzenia.

Gdy nie słychać własnych myśli

Jednym z najbardziej powszechnych rozpraszaczy jest hałas. Nasz zmysł słuchu funkcjonuje cały czas i dopóki nie założymy stoperów, jesteśmy poddawani nieustannemu strumieniowi dźwięków. Próbowałeś uczyć się w pokoju razem z kolegą, który prowadzi głośną rozmowę przez telefon? Może sąsiad głośno puszcza muzykę albo pod Twoim oknem spacerują pracownicy z podkaszarkami? Niechciane dźwięki potrafią skutecznie oderwać od nauki.

Dużo zależy od osobistych preferencji i nabytych wcześniej nawyków. Niektórym uczniom nie przeszkadza uczenie się w głośnym miejscu - potrafią skutecznie "odciąć się" od otoczenia. Innym z kolei nawet niewielki szmer sprawia trudność. Jeśli czujesz, że hałas skutecznie cię odrywa, najprostszym sposobem jest znalezienie cichego otoczenia. Proponujemy wizytę w bibliotece, parku lub mało uczęszczanej kawiarni. Ważne, by miejsce nauki było wystarczająco komfortowe.

Ponadto zmiana miejsca nauki pozytywnie wpływa na umiejętność przypominania sobie potrzebnych informacji w sytuacjach stresowych. Twój mózg uczy się, że konkretna informacja przydaje się w różnych okolicznościach i miejscach i dzięki temu jest lepiej przyswajana.

Elektroniczny detoks

Jeśli uczysz się przy włączonym telewizorze, lub zerkasz co chwilę na ekran smartfona, to Twoja uwaga jest podzielona. Jak wiadomo, telewizja i internet są olbrzymim źródłem wiedzy, ale też rozrywki. Nic tak skutecznie nie odrywa od nauki, jak powiadomienie push z Facebooka. Gdy w pobliżu nie ma elektroniki, łatwiej jest oprzeć się pokusie obejrzenia kolejnego odcinka serialu lub surfowania po internecie.

Zalecamy naukę przy wyłączonych lub wyciszonych urządzeniach elektronicznych. Jeśli w danym momencie powtarzasz materiał z podręczników lub zeszytu i nie potrzebujesz internetu - wyłącz również WiFi. Jeżeli jednak korzystasz z dokumentów elektronicznych - włącz tryb czytania. Dzięki temu schowasz niepotrzebne elementy na ekranie, które odciągają wzrok od treści.

W pojedynkę

Trzecim najbardziej popularnym powodem utraty koncentracji jest obecność innych osób w miejscu nauki. Czasami trudno jest całkowicie zignorować innych i skupić się na powtórce - szczególnie gdy próbują wciągnąć cię w rozmowę. Nawet, jeśli planowałeś wspólną naukę razem z kolegą, bardzo szybko może się okazać, że śmiejesz się z ciekawej historii, która mu się ostatnio przydarzyła. Chwila... przecież nie taki był cel spotkania!

Najlepszym sposobem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do nauki, w którym nikt nie będzie nam przerywał pracy. Jeśli jednak planujesz wspólną powtórkę przed egzaminem, to ustal przed spotkaniem zakres materiału i czas, jaki przeznaczacie na naukę. Rozmowy towarzyskie zostawcie na później.

Przedstawiliśmy trzy najpopularniejsze przyczyny utraty koncentracji w nauce, jednak jest ich oczywiście znacznie więcej. Jeśli czujesz, że nauka idzie ci gorzej, to zastanów się przez chwilę, co wpływa na obniżenie twojego poziomu koncentracji i pozbądź się przyczyny. Większość problemów wynika z wyboru niewłaściwego miejsca lub czasu nauki. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, jak zorganizować swoją naukę - zapraszamy do innych artykułów na naszym blogu.

Artykuł napisany przez: