Sześć pomysłów na wykorzystanie czasu w drodze do szkoły

Często stoisz w korkach podczas codziennych dojazdów do szkoły? Przedłużająca się droga nie zawsze jest marnotrawstwem czasu. Poniżej prezentujemy sześć pomysłów na zagospodarowanie codziennych podróży między szkołą a domem.

1. Zorganizuj swój dzień

Czas, spędzany w porannym autobusie lub tramwaju możesz wykorzystać na zastanowienie się nad tym, co chcesz danego dnia osiągnąć. Pomyśl o zajęciach, które najbardziej Cię inspirują. Według Thomasa Opponga, autora "Building Smarter Habits osoby, które osiągnęły sukces właśnie w ten sposób rozpoczynają swój dzień - od zaprogramowania w myślach swojego czasu aż do wieczora, co jednocześnie pomaga zminimalizować prokrastynację.

Stwórz listę zadań na cały dzień. Możesz ją sporządzić na kartce, smartfonie lub w myślach. Ustalając swoje priorytety na kilka godzin wprzód będziesz lepiej zorganizowany i skoncentrowany w ciągu dnia.

2. Zastanów się, czy wszystko dopiąłeś na ostatni guzik

Prezentacja przed klasą? Klasówka z wymagającego działu? Czas spędzony w autobusie możesz poświęcić na prześledzenie tego, co zrobiłeś. Dzięki temu będziesz w stanie wyłapać możliwe potknięcia przed wejściem do sali i doszlifować to, z czym jeszcze czujesz się niepewnie.

3. Poucz się

Wydaje się to być jedno z najbardziej oczywistych zajęć w porannych korkach. Być może wczoraj wieczorem zabrakło Ci tych dwudziestu minut do doczytania rozdziału z podręcznika do historii. Teraz właśnie masz czas, by to zrobić. W tym samym czasie możesz skorzystać z mobilnych aplikacji edukacyjnych, które opisaliśmy szerzej w tym artykule. Dzięki temu czas dojazdów do szkoły nie będzie dla Ciebie zmarnowany.

4. Pozwól myślom popłynąć

Siedząc w autobusie lub tramwaju pozwól myślom powędrować dalej. Dzięki stale zmieniającemu się otoczeniu jest to idealny moment do rozwijania kreatywnego myślenia. Być może to właśnie podczas codziennego przejazdu wpadniesz na ciekawy pomysł wykonania projektu szkolnego lub rozwiązania trudnego problemu matematycznego? Spróbuj wykorzystać przypływ myśli i ukierunkować je na rozwiązanie konkretnej kwestii, z którą się borykasz.

5. Pogłówkuj

Czy wiesz, że granie w gry to nie tylko dobry sposób na zabicie czasu, ale też na pobudzenie szarych komórek? Wybierając krzyżówki, puzzle, łamigłówki lub inne gry wymagające logicznego myślenia  zamiast typowych zręcznościówek poprawiasz swoją pamięć i koncentrację.

6. Zrelaksuj się

W pierwszej kolejności powinieneś poznać samego siebie - mówi Connie Thanasoulis-Cerrachio, współzałożycielka SixFigureStart. Czy Twoje poranki są trudne i potrzebujesz małej drzemki przed wrzuceniem na pełen bieg czy też może potrzebujesz podładować swoje baterie po całym dniu szkolnym? W zależności od Twojej aktywności w ciągu dnia przeznacz chwilę spędzoną w autobusie na zrelaksowanie się o tej porze, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.

Artykuł napisany przez:
Łukasz Nowak
Archeion