Stresujesz się przed egzaminem? Zobacz jak możesz sobie z nim radzić

Egzamin maturalny wiąże się z długotrwałymi przygotowaniami, a co za tym idzie, sporym stresem. Dlatego tak ważne jest nauczyć się z nim radzić, żeby nie zjadły nas nerwy i nasze zaangażowanie dało jak najlepsze efekty. Poniżej przedstawiamy kilka rad, dzięki którym możesz nauczyć się lepiej radzić sobie przedmaturalnym napięciem.


Zaplanuj czas
Pewnie wiele razy już to słyszałeś, ale bardzo ważne jest, żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Planuj naukę i ucz się systematycznie. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z próbą nauczenia się dużej ilości materiału zaraz przed egzaminem, co zazwyczaj nie przynosi najlepszych efektów. Wiadomo natomiast, że do efektywnej nauki bardzo ważne są powtórki, które pozwalają utrwalić materiał. Jeśli więc rozplanujesz naukę materiału długoterminowo wraz z powtórkami, masz duże szanse na sukces i wyeliminowanie stresu związanego z presją czasu.


Relaks

Jeśli masz już dość i nic nie wchodzi Ci do głowy - zrób sobie przerwę. Twój mózg też potrzebuje odpocząć, żeby mógł przyswoić kolejną dawkę wiedzy. W ramach regeneracji możesz np.spotkać się ze znajomymi, poćwiczyć, czy wybrać się na spacer lub do kina.


Uprawiaj sport

Ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie endorfin oraz sprawiają, że jesteśmy w lepszej kondycji. Dzięki temu nasz organizm lepiej radzi sobie ze stresem. Wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie i zredukowanie napięcia. Nie musisz od razu przebiec maratonu. Najlepsza jest niezbyt intensywna aktywność fizyczna, ale trwająca dłużej niż 45 minut. Wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność i poświęć jej chwilę swojego czasu. Twój organizm będzie ci wdzięczny, a umysł spokojniejszy.


Posłuchaj ulubionej muzyki

Muzyka pozwala na zmniejszenie napięcia i odprężenie. Powoduje wydzielanie hormonu szczęścia i poprawia samopoczucie. Jeśli chcesz się odstresować, włącz ulubioną piosenkę lub muzykę relaksacyjną, załóż słuchawki i daj sobie chwilę muzycznego relaksu.


Pamiętaj o śnie

Sen jest niezbędny, żeby dobrze się uczyć i jak najlepiej zapamiętywać informacje. Zarywanie nocy nie jest więc dobrym rozwiązaniem. Jeśli twój organizm będzie zmęczony, będzie też bardziej podatny na negatywne emocje. W czasie przygotowań do egzaminów pamiętaj, żeby się wysypiać. Większość z nas potrzebuje 7-9 godzin snu na dobę. Żeby wyregulować swój zegar biologiczny, staraj się wstawać i kłaść codzienne o tej samej porze. To na pewno pomoże ci w walce ze stresem i pomoże w lepszym zapamiętywaniu.


Zaakceptuj stres

Pamiętaj, że stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Uciekanie przed nim też nie będzie dobrym rozwiązaniem. Będąc świadomym tego, że nie da się całkowicie go wyeliminować z naszego życia, będzie ci łatwiej się z nim zmierzyć.

Jeśli jednak stres cię przerasta, nie zamykaj się w sobie. Poproś o wsparcie bliskie osoby lub porozmawiaj ze specjalistą.


A czy Ty masz jakieś sposoby, dzięki którym lepiej radzisz sobie ze stresem? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Artykuł napisany przez: