Co utrudnia nam szybką i bezstresową naukę?

Niestety nie zawsze zdarza się tak, że czas poświęcony na naukę przekłada się na osiągane przez nas wyniki. Pewnie znasz to uczucie, kiedy po wieczorze spędzonym w towarzystwie notatek i podręczników, na drugi dzień okazuje się, że sprawdzian był właściwie nie do napisania. Jak to zmienić? Czego się wystrzegać w trakcie nauki? Podpowiadamy:

I. bałagan na biurku

Pewnie nie raz słyszałeś żarty o studentach, których mieszkania są najczystsze w trakcie sesji, czyli wtedy, kiedy mają najwięcej pracy. Musisz wiedzieć, że wiąże się to nie tylko z prokrastynacją, ale i dbałością o nasze otoczenie. Pracując w bałaganie, dużo łatwiej się rozpraszasz i tracisz czas na znalezienie przyborów oraz materiałów potrzebnych do nauki. Dodatkowo, szybko zaczyna brakować Ci miejsca, ponieważ stosy kartek i kubków po herbacie, zajmują znaczną część Twojego biurka.

Co zrobić? Przede wszystkim zacznij od uporządkowania swojego miejsca pracy. Pozbądź się wszystkiego, co nie będzie Ci potrzebne i przygotuj to, co może się przydać – wszelkiego rodzaju notatki, książki, materiały, zeszyty, przybory do pisania itp. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz swój czas, ale i nerwy, ponieważ wszystko będzie na swoim miejscu i nic Cię nie zaskoczy.

II. brak agendy

Zwłaszcza wokresie przedmaturalnym, w obliczu bieżących sprawdzianów oraz regularnych powtórek, możesz odnieść wrażenie, że zaczynasz mieć problem z określeniem priorytetów.Wszystko okazuje się ważne i powinno być zrobione najlepiej na wczoraj. Pamiętaj, że to nie jest jedynie Twój problem. Co roku borykają się z nim tysiące maturzystów – i znakomitej większości udaje się pomyślnie zaliczyć egzamin dojrzałości. :)

Jak temu zaradzić? Zanim rozpoczniesz naukę, przygotuj plan działania. Zastanów się, co trzeba zrobić teraz, z czym można jeszcze trochę zaczekać, a także z czym radzisz sobie na tyle dobrze, że nie stanie się nic strasznego, jeśli w najbliższym czasie nie zajmiesz się tym.Pamiętaj, że nie zawsze da się być ze wszystkiego w stu procentach przygotowanym, jednak musisz wybierać mądrze. Jeśli jesteś słaby z matematyki, niewybaczalnym błędem byłoby nie przygotować się właśnie z tego przedmiotu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć dobry plan nauki, koniecznie przeczytaj ten artykuł: klik. Wyjaśniamy w nim, jak się uczyć, aby było to skuteczne.

III. różnego rodzaju komunikatory i media społecznościowe

Chociaż internet może okazać się nieoceniony podczas natłoku zadań domowych, kartkówek, sprawdzianów i innych prac klasowych, to nie oznacza, że nie może stać się od Twoim najgorszym wrogiem jeśli, w trakcie nauki, będzie on używany do niewłaściwych celów. Mnogość powiadomień oraz wiadomości od znajomych sprawia, że trudno jest nam się maksymalnie skoncentrować na tym, czego się uczymy. Nawet odpisanie na najmniejszą wiadomość sprawia, że wybijamy się z rytmu nauki i coraz ciężej jest nam do niego wrócić nawet wtedy, kiedy jesteśmy przekonani, że wciąż koncentrujemy się na nauce.

Ponadto, wszyscy dobrze wiemy, że rzadko się kończy na jednej wiadomości. Nie ma sensu narażać się na pasjonującą rozmowę w wieczór przed ważnym sprawdzianem.

Zaleca się nawet, aby w trakcie przerw pomiędzy poszczególnymi sesjami nauki (na przykład w metodzie Pomodorro) nie korzystać z komunikatorów ani mediów społecznościowych, jeżeli nie jest to konieczne.

Jak postępować? Z uwagi na to, że internet może być bardzo przydatnym narzędziem podczas nauki, możesz na przykład zdecydować, że w tym czasie będziesz korzystał wyłącznie z komputera inie będziesz odwiedzał poszczególnych stron. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, rozważ wyłączenie wszelkiego rodzaju powiadomień i innych rozpraszaczy w telefonie, aby nie kusiły Cię w trakcie nauki.

IV. hałas, muzyka, rozmowy

Jeżeli chcesz uczyć się szybko i sprawnie, zapewnij sobie ciszę. Może Ci się wydawać, że nauka w towarzystwie muzyki jest o wiele przyjemniejsza, jednak musisz liczyć się z tym, że możesz poświęcać muzyce lub okolicznym rozmowom więcej uwagi niż się tego spodziewasz. Zwłaszcza wtedy, kiedy przedmiot, którego się uczysz nie należy do grona szczególnie interesujących.

Warto również przemyśleć wspólną naukę ze znajomymi i zastanowić się, czy macie na tyle samozaparcia, aby poświęcić ten czas na prawdziwą naukę i na przykład wzajemne odpytywanie, czy może jednak zajmiecie się swoimi sprawami.

Jak zapewnić sobie ciszę? Sposobów jest wiele. Jeżeli mieszkasz sam lub Twój pokój jest na tyle wyciszony, abyś mógł uczyć się w spokoju – problem zostaje rozwiązany. Jeżeli natomiast wciąż słyszysz rozmowy domowników lub coś zakłóca Twój spokój, możesz pomyśleć o zakupie stoperów do uszu lub o znalezieniu innego miejsca do nauki. Większość bibliotek miejskich jest wyposażona w czytelnie lub specjalne pokoje do nauki. Dodatkowym atutem takich miejsc jest to, że otaczają Cię osoby, które również się uczą.Taka wszechobecna atmosfera skupienia naprawdę może działać motywująco :)

V. przemęczenie

Pomijając fakt, że zbyt mała ilość snu utrudnia konsolidację śladów pamięciowych, wskutek czego zapamiętujemy mniej niż jesteśmy w stanie, to przyswajanie wiedzy przez zmęczony organizm jest jeszcze mniej efektywne. Zdecydowanie korzystniej jest uczyć się krócej, lecz w pełni sił.

Co zrobić? Przede wszystkim – wysypiać się.Odpoczynek jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym, jeżeli jesteś zmęczony, a masz przed sobą dużo nauki, pomyśl o krótkiej drzemce. Staraj się natomiast unikać spożywania napojów energetyzujących, ponieważ po wypiciu następuje nie tylko wzrost energii, ale i jej gwałtowny spadek.

VI. brak przerw w trakcie nauki

Zadbaj również oswoją regenerację. Kilkugodzinne maratony nauki nie sprzyjają zdolności zapamiętywania. Prędzej czy później, przyswajanie przez nas wiedzy staje się coraz trudniejsze, dlatego warto pamiętać o krótkich przerwach w czasie nauki.

Jakie przerwy są najskuteczniejsze? Postaraj się dobrze pożytkować przerwy pomiędzy nauką. Przerwa to nie jest czas na sprawdzenie Facebooka, Instagrama i innych mediów społecznościowych. O wiele lepszym pomysłem może okazać się na przykład wstanie z krzesła i wyprostowanie się. Jeżeli jest Ci trudno usiedzieć w jednym miejscu, możesz pomyśleć o wykonaniu kilku prostych ćwiczeń. Ponadto, zadbaj o to, aby przerwy były w miarę regularne. Dzięki temu przyzwyczaisz się do określonego trybu nauki. Ciekawą metodą nauki jest Pomodorro, więcej o tej metodzie poczytasz w tym artykule: klik.

Podsumowując, nauka powinna być przemyślanym procesem, do którego należy odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i nasze otoczenie.

Kiedy jesteśmy wypoczęci – pracujemy sprawniej.

Kiedy wokół nas jest porządek – wszystko staje się przejrzyste.

Kiedy mamy plan działania – konsekwentnie go realizujemy, oszczędzając czas i nerwy.

Kiedy panuje cisza i nic nas nie rozprasza – łatwiej o skupienie.

A Wam? Co zapewnia szybką i bezstresową naukę? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach.

 

Artykuł napisany przez:
Karolina Nowak
Archeion