Co jeść żeby dobrze się uczyć?

Przygotowania do matury to dla mózgu ciężki okres. Duża ilość materiału, który trzeba przyswoić oraz stres temu towarzyszący jest dla niego niełatwym wyzwaniem. A zużywa on aż 20-25% energii dostarczonej organizmowi! Jak możesz mu pomóc?Pełnoziarniste produkty

Pełnoziarniste produkty dostarczają złożonych węglowodanów, które nie powodują nagłych wahań poziomu cukru we krwi. Dzięki temu unikniesz nagłego spadku energii i uczucia zmęczenia. Natomiast zawarta w nich witamina B1 wspomaga pamięć. Jedz zatem razowe pieczywo zamiast białego! Węglowodany złożone znajdują się też w brązowym ryżu, razowych makaronach, kaszach, ziemniakach, fasoli czy soczewicy. Ich trawienie trwa dłużej i cukier uwalniany jest do krwi stopniowo. Ponadto produkty te zawierają dużo błonnika, który niezbędny jest do właściwego wykorzystania składników odżywczych.

Owoce i warzywa

Bardzo ważne w diecie są owoce i warzywa. Najlepiej jeść je świeże i nieprzetworzone. Dieta bogata w borówki i jagody poprawia pamięć. Winogrona z kolei dotleniają mózg i zawierają sporo witamin. W śliwkach możemy znaleźć witaminy B1 i B3, które łagodzą stres i korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Z warzyw, po które warto sięgnąć, można wymienić pomidory, awokado i ziemniaki. Zawierają potas, który poprawia dotlenienie mózgu.

Ryby

Ryby to bogate źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Odgrywają one istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek mózgowych, zwiększają możliwości i wydajność naszego mózgu. Najwięcej kwasów omega 3 zawierają tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, śledź czy sardynki.

Czekolada

Możesz pozwolić sobie na trochę słodkiej przyjemności. Jednak nie za dużo, gdyż naukowcy polecają czekoladę gorzką, najlepiej taką, w której zawartość kakao wynosi powyżej 70%. Teobromina w niej zawarta rozluźnia mięśnie i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu pozwala na lepsze ukrwienie mózgu i skuteczne jego natlenienie. Wywołuje to efekt pobudzający, który utrzymuje się cztery razy dłużej niż przy zażyciu kofeiny. Zamiast więc sięgać po kawę, sięgnij po kilka kostek gorzkiej czekolady!


Zielona herbata

Zamiast pić napoje energetyczne, które podnoszą poziom hormonów stresu, sięgnij po zieloną herbatę. Zawiera dużo teiny, która dodaje nam energii. Pamiętaj, żeby nie parzyć jej dłużej niż 2-3 minuty, ponieważ w tym czasie do naparu przenika sama teina. Parząc zieloną herbatę dłużej, możesz spodziewać się odprężenia, a w konsekwencji uczucia senności.

Teina podnosi również zdolności myślowe i poprawia koncentrację. Jest to zatem doskonały napój w czasie przygotowań do egzaminów!


Jak widzisz, to czym się żywimy, istotnie wpływa na nasz mózg, dlatego w czasie roku szkolnego i podczas nauki warto pamiętać o dobrej diecie. Podziel się z nami swoimi pomysłami na zdrowe posiłki.

Artykuł napisany przez: