Nudzisz się w trakcie najdłuższych wakacji w życiu? Nic straconego!

Po ukończeniu szkoły średniej oraz pozytywnym zaliczeniu egzaminu dojrzałości, maturzyści wybierający się na studia, odbywają w pełni zasłużone, i najprawdopodobniej najdłuższe w życiu, upragnione wakacje. Po setkach nieprzespanych nocy, miesiącach przepełnionego grafiku, w końcu mogą do woli cieszyć się wolnym czasem. Jak go właściwie spożytkować? W niniejszym artykule przedstawiamy nasze propozycje.

I. daj sobie odetchnąć


Przygotowania do egzaminu dojrzałości zaliczają się do grona bardzo wyczerpujących. Na pewno wiele poświęciłeś, aby dobrze przygotować się do matury. Teraz masz czas na nadrobienie zaległości. Spotkaj się ze znajomymi, z bliskimi, których dawno nie widziałeś, przeczytaj książki, które już dawno chciałeś przeczytać lub obejrzyj filmy i seriale, które od dawna pragniesz obejrzeć. Zjedz coś dobrego, wycisz się i przede wszystkim - odpocznij. Jednym słowem: zrób dokładnie to, na co masz ochotę. Zapomnij o presji i poczuj się beztrosko, zanim dopadną Cię kolejne obowiązki. I nie bój się lenistwa, bo w pełni na nie zasłużyłeś :)

II. zregeneruj się


Przygotowania do matury są wyczerpujące nie tylko psychicznie, ale i również fizycznie. Organizm także odczuwa bolesne skutki stresu, niedoboru snu i przemęczenia. W związku z tym, koniecznie poświęć chwilę na zrobienie profilaktycznych badań oraz na wizytę kontrolną u lekarza. Sprawdź, czy nie brakuje Ci żadnych makro- i mikroskładników oraz witamin. Upewnij się, czy stres i przemęczenie nie wywołały w Twoim organizmie spustoszenia. Pamiętaj, że dla Ciebie to jest tylko dzień czy dwa, a dzięki temu możesz uchronić się od poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.


Pomyśl również o swoim kręgosłupie. Po wielu godzinach spędzonych za biurkiem, Twój kręgosłup na pewno będzie Ci wdzięczny za czas spędzony na basenie lub na gimnastyce. Zadbaj również o swoją kondycję i pozwól sobie wrócić do stanu sprzed przygotowań do egzaminu maturalnego. Jeżeli masz problem ze zmotywowaniem się, zachęć kolegę lub koleżankę do wspólnych ćwiczeń lub zapisz się na zajęcia zorganizowane, z przemyślanym planem treningowym, który wymaga od uczestników regularnego pojawiania się na zajęciach.

III. idź do pracy


Znaczny odsetek studentów uczy się w innym mieście niż to rodzinne. Studia to również czas, w którym podejmujemy pierwsze próby usamodzielnienia się. W związku z tym, dobrze jest zaoszczędzić trochę pieniędzy na dobry początek. Możesz je potem odłożyć na lokatę i wykorzystać dopiero w momencie, w którym okażą się potrzebne. Nawet jeśli wykorzystasz je dopiero po studiach, z pewnością docenisz taki zastrzyk gotówki. Możesz również wykorzystać zebraną sumę na bieżące wydatki związane ze studiami i samodzielnym życiem. Jeżeli natomiast masz smykałkę do interesów i nie boisz się ryzyka, możesz zainwestować pieniądze na wiele różnych sposobów.


Podjęcie się pracy zarobkowej nie tylko uczy odpowiedzialności, ale i pozwala nabyć wielu praktycznych umiejętności, w tym również interpersonalnych. Są to wartości, których nie wyniesiesz ze szkoły. Ponadto, przekonasz się, na czym polega ciężka praca i zaczniesz bardziej doceniać to, na co zarobisz. Poznasz również nowe osoby, które mogą okazać się nie tylko przyjaciółmi na całe życie, ale i cennymi kontaktami w przyszłości.


Dodatkowo, jeżeli jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić w życiu, pierwsza praca może pomóc Ci w jakiś sposób tę ścieżkę określić. Nawet jeżeli nie będzie to praca marzeń, może zmotywować Cię do dalszych poszukiwań i pracy nad swoimi umiejętnościami.

IV. idź na staż lub wolontariat


A może masz już jakiś pomysł na siebie? Mądrze to wykorzystaj i bądź o krok przed Twoją konkurencją. Jeżeli jest coś, w czym chcesz się realizować, poszukaj stażów, praktyk lub wolontariatów w tym zakresie. Takie doświadczenie, nie tylko pozwoli Ci zweryfikować, czy rzeczywiście jest to coś dla Ciebie, ale i pozwoli nabyć cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w momencie, w którym będziesz starać się już o prawdziwą pracę. Niewykluczone również, że takie doświadczenie zaowocuje propozycją płatnej współpracy.


Zasadniczym minusem tego rozwiązania jest to, że zwykle takie programy nie są wynagradzane pieniężnie. Niemniej, warto tę opcję przemyśleć, ponieważ często zdarza się tak, że pracodawcom zależy wyłącznie na osobach posiadających już jakieś doświadczenie lub ze statusem studenta (pomimo, że status ucznia de facto niczym się nie różni). Jeżeli jednak jesteś zmotywowany i nie zależy Ci zbytnio na pieniądzach, takie doświadczenie na pewno kiedyś zaprocentuje.


WAŻNE: po odbyciu stażu, praktyk lub wolontariatu, koniecznie poproś o zaświadczenie potwierdzające Twój zakres obowiązków oraz nabyte umiejętności. Jeżeli wiesz, że się sprawdziłeś, nie wahaj się poprosić o referencje. W przyszłości mogą się one okazać naprawdę nieocenione.

V. podróżuj


Od dawna marzy Ci się podróż do Egiptu? Biwak z przyjaciółmi, festiwal albo wycieczka autostopem? Pomaturalne wakacje to idealny czas na takie przygody! Nie czekaj, zbierz swoich towarzyszy i ruszcie w podróż, którą z sentymentem będziecie wspominać jeszcze przez wiele, wiele lat.


Jeżeli nie dysponujesz dużą kwotą, którą możesz przeznaczyć na wyjazd, pomyśl o wyjeździe do pracy. W ten sposób nie tylko poznasz kulturę i zwyczaje innego regionu lub kraju, ale i zarobisz swoje pierwsze pieniądze. Podszlifujesz również język w taki sposób, jakiego nie zagwarantuje Ci żaden kurs językowy. Na rynku znajduje się wiele ofert pracy za granicą, począwszy od zbierania truskawek przez obsługę hotelu lub lokalu gastronomicznego, po animowanie czasu wolnego dzieci i dorosłych. Jedyne co Cię ogranicza, to twoja wyobraźnia!

VI. zdobądź przydatne kwalifikacje


Nie zdążyłeś uzyskać prawa jazdy? Teraz jest na to najlepszy czas. Kurs nauki jazdy oraz oczekiwanie na egzaminy (teoretyczny i praktyczny), łącznie może potrwać nawet kilka miesięcy. Mając więcej wolnego czasu, być może uda Ci się ukończyć kurs nieco szybciej. Jeżeli teraz nie czujesz potrzeby prowadzenia samochodu, zastanów się, czy za kilka lat takie uprawnienie nie będzie Ci potrzebne. Być może wtedy nie będziesz mieć już tyle wolnego czasu i kurs prawa jazdy okaże się tylko dodatkowym obciążeniem.


Chcesz podszlifować swoje umiejętności językowe? A może chcesz poznać nowy język? Albo uzyskać odpowiedni certyfikat? - im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Znajomość języka obcego jest  obecnie nieodzowna. Nie tylko w kontekście czysto komunikacyjnym, ale i w przypadku poszukiwania pracy. Decydując się na podwyższenie swoich umiejętności, zwiększasz również swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.


Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostały jeszcze dwa miesiące. W związku z tym, masz jeszcze dużo czasu, aby uczynić te wakacje najbardziej udanymi z tych dotychczasowych. A Ty? W jaki sposób spędzasz swoje pomaturalne wakacje? Masz jakieś inne pomysły? Zainspiruj innych i koniecznie podziel się swoim pomysłem w komentarzu.

Artykuł napisany przez:
Karolina Nowak
Archeion