Nie dostałeś się na wymarzone studia? To nic strasznego!

Tegoroczna matura była pisana pod znakiem koronawirusa. Osoby przymierzające się do egzaminu dojrzałości, były skazane na długie oczekiwania na ostateczny termin matury. Pomimo dodatkowego miesiąca przygotowań, wyniki były gorsze niż w poprzednich latach. Aż 26%zdających nie zdało przynajmniej jednego z obowiązkowych przedmiotów.

Jeżeli jesteś jednym z nich albo po prostu nie napisałeś matury wystarczająco dobrze, to jest to artykuł dla Ciebie. Podpowiadamy, jak wykorzystać nadchodzące miesiące. Sprawdź koniecznie!

Zatrzymaj się na chwilę... 

…i zastanów się, co poszło nie tak.

Czy problemem był brak zaangażowania nauczycieli w prowadzenie zajęć online? A może Tobie brakowało energii do systematycznej nauki? Niezależnie od tego, gdzie leży źródło problemu - bądź ze sobą szczery.

Celem takiej refleksji nie powinno być obwinianie siebie ani kogokolwiek. Ma to być wskazówka, jakich błędów więcej nie popełniać. Dlatego pozwól sobie na krótki powrót do ostatniego roku szkolnego i przypomnij sobie, czego się wystrzegać.

Przygotuj plan:

Skoro już wiesz, dlaczego w tym roku Ci się nie udało, zastanów się, jak możesz sobie pomóc. Aby być w tym skutecznym – spróbuj poznać swój cel. Nie wiesz, jak to zrobić?

Przede wszystkim zacznij od prostego pytania - gdzie widzisz siebie za rok? Chcesz studiować medycynę, iść do szkoły pożarniczej, a może wciąż poszukujesz?

Niezależnie od tego, co postanowisz, spróbuj to opisać. O tym, jak formułować skutecznie swoje cele, przeczytasz tutaj.

Jak przygotować plan, jeżeli nie wiesz, czego chcesz? Postaraj się wybrać opcję, która da Ci najwięcej możliwości. Zdanie matury nie oznacza, że MUSISZ iść na studia. Oznacza natomiast, że będziesz mógł to zrobić, jak już będziesz miał na to ochotę. Jeżeli nie umiesz zdecydować się na konkretny kierunek, sprawdź te, które potencjalnie mogłyby Cię zainteresować. Może lubisz czytać książki albo uwielbiasz gry komputerowe? Na tej podstawie możesz podjąć decyzję o zdawanych przedmiotach na maturze.

Poszukaj wsparcia:

Przygotowywanie się do matury na własną rękę jest trudniejsze niż myślisz. Nie ma nad Tobą nikogo, komu musisz oddać do wtorku wypracowanie, nikt Cię nie pochwali za świetnie uzupełniony sprawdzian. W związku z tym, trudniej Ci będzie zauważyć, że trochę się zapominasz. Nie będziesz też widział swoich postępów.

Dodatkowo, masz cały rok na przygotowanie się do matury, czyli całą masę okazji do tego, żeby odłożyć naukę na później.

Jak się zmobilizować? Zapisz się na kurs przygotowujący do matury. Dzięki wsparciu doświadczonego nauczyciela uporządkujesz zebrane wiadomości, nadrobisz braki i nauczysz się rozwiązywać egzaminy z danego przedmiotu. Ponadto, poznasz nowych ludzi, przy których będziesz mógł się rozwijać, wymieniać doświadczeniem i wzajemnie się wspierać.

Więcej o korzyściach płynących z nauki w grupie możesz przeczytać tutaj.

Pamiętaj o odpoczynku:

Ostatni rok na pewno nie był dla Ciebie łatwy. Aby mieć siłę na systematyczną naukę, musisz pamiętać o regeneracji. Nie karz się za to, że Ci nie poszło. Niczego to nie zmieni, a jedynie może Cię zniechęcić do podejmowania kolejnych wysiłków.

Każdego dnia, oprócz czasu na naukę, zaplanuj sobie np.godzinę na odpoczynek. Dzięki temu obie czynności wejdą Ci w nawyk. Gap year to najlepszy czas na uregulowanie swojego rytmu dnia. Wykorzystaj to!

A Ty? Będziesz powtarzać egzamin dojrzałości? Koniecznie podziel się z nami tym, jakie masz plany na nadchodzący rok!

Artykuł napisany przez: