Jak skupić się na nauce?

Podczas nauki potrafi rozproszyć dosłownie wszystko. Przeczytaj kilka naszych porad, żeby skuteczniej sobie radzić z problemami z koncentracją.


Bądź offline

Pojawiające się w twoim telefonie powiadomienia i sprawdzanie co nowego na ulubionej stronie, z pewnością nie pomogą ci w skupieniu uwagi. Ważne jest, by podczas nauki wyciszyć lub nawet całkowicie wyłączyć telefon. Możesz też na ten czas wynieść telefon do innego pomieszczenia. Jeśli natomiast podczas nauki korzystasz z komputera, zablokuj strony, które najczęściej cię rozpraszają lub włącz tryb samolotowy. Będziesz w stanie zapamiętać o wiele więcej bez ciągłych rozpraszaczy ze świata online.

Wysypiaj się

Nasz mózg potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację, dlatego też nie może się obejść bez odpowiedniej ilości snu. “Zarwana noc” znacznie obniża naszą zdolność koncentracji. Jeśli twój umysł będzie wypoczęty, o wiele łatwiej będziesz w stanie skupić się na przyswajaniu nowych informacji.


Uporządkuj miejsce do nauki

Bałagan w twoim miejscu pracy spowoduje, że trudniej będzie ci znaleźć potrzebne w danej chwili rzeczy, a to z kolei będzie cię rozpraszać. Przed rozpoczęciem nauki posprzątaj biurko i zostaw na nim tylko niezbędne przedmioty. Rzeczy niezwiązane z nauką, które mogłyby ci przeszkadzać, odłóż w inne miejsce, żeby nie odwracały twojej uwagi. Z kolei wszystkie przedmioty, które wykorzystujesz podczas pracy postaraj się mieć w zasięgu ręki, tak, aby nie przerywać jej w trakcie.


Zrób plan działania

Żeby wiedzieć, na czym w danym momencie musisz się skupić, stwórz sobie plan dnia i pracy. Dezorganizacja często przeszkadza nam w koncentracji. Jeśli będziesz wiedział, co już zrobiłeś, a co jeszcze przed tobą, trudniej będziesz się rozpraszał i będziesz miał spokojniejszy umysł.


Rób przerwy

Koncentracja ma swoje granice i nie damy rady utrzymać jej przez wiele godzin. Zrób sobie co jakiś czas przerwę, żeby odciążyć umysł. Później zdecydowanie łatwiej będzie ci z powrotem skupić się na nauce.


A czy ty masz swoje sposoby na pełne skupienie? Daj znać w komentarzu!

Artykuł napisany przez: