Jak robić dobre notatki? Podpowiadamy.

Prowadzisz jeden zeszyt do wszystkiego? Twoje zapiski są chaotyczne, a kartki, które powinny znaleźć się w segregatorze, giną w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach? Byłeś na wszystkich lekcjach, a przed sprawdzianem okazuje się, że nie masz żadnych materiałów? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zaparz sobie dobrą herbatę i siadaj do tego artykułu.

I. używaj kolorów:

Korzystanie z cienkopisów, flamastrów lub podkreślaczy nie tylko sprawia, że nasze notatki są bardziej estetyczne, ale i bardziej czytelne. Jeśli chcesz sprawnie znajdować pożądane informacje, ustal sobie własny porządek podkreślania.

W jaki sposób? To proste! Wystarczy, że każdy kolor dostanie własne zastosowanie – przykładowo, jeżeli wszystkie daty będziesz podkreślać na czerwono, nazwiska na zielono, pojęcia na żółto, a ciekawostki na pomarańczowo, od razu znajdziesz to, czego szukasz. Ponadto, ułatwisz sobie w ten sposób naukę do sprawdzianu, bo w jeden dzień możesz uczyć się na przykład tylko dat, w inny tylko pojęć itd. Koniec z nudną nauką temat po temacie.

Warto zatem ustalić uniwersalny system korzystania z kolorów, który będzie podobny dla wszystkich przedmiotów. Dzięki temu, zaoszczędzisz sporo cennego czasu, który możesz wykorzystać na naukę.

II. dudluj!

Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu podczas robienia notatek, koniecznie wypróbuj dudlowanie.

Dudlami określa się rysunki w zeszytach – mogą być to na przykład abstrakcyjne kształty, przedmioty, osoby, zwierzęta – ogranicza Cię w tej kwestii tylko wyobraźnia. Niemniej, bardziej skuteczne mogą okazać się dudle, które są w jakiś sposób związane z treścią omawianego zagadnienia. Wtedy dodatkowo możesz skojarzyć definicję z dudlem, co ułatwi zapamiętywanie. Tym, co charakteryzuje dudle jest przede wszystkim niewielki rozmiar (aby zostawić przestrzeń na notatkę) oraz stosunkowo krótki czas tworzenia. Dudlowanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku lekcji lub wykładów, kiedy to wsłuchujesz się w słowa innej osoby. Natomiast nie ma ono większego znaczenia w sytuacji, w której tworzymy notatki na podstawie innych tekstów. Dudlowanie może wpływać dodatnio na naszą zdolność zapamiętywania omawianej treści. Musisz jednak pamiętać, aby nie oddać się całkowicie rysowaniu i jednak pozostać skupionym w trakcie zajęć.

Doceń również wartość różnego rodzaju tabelek, schematów oraz pomocniczych obrazków – czasem tłumaczą zagadnienie o wiele lepiej niż staranna notatka. Jeżeli lubisz myśleć obrazowo, ale nie ufasz, czy Twój schemat okaże się wystarczająco czytelny, możesz pokusić się o krótki komentarz do schematu. Jeśli natomiast lubisz tworzyć tabelki, koniecznie tytułuj każdą z nich.

III. pamiętaj, że notatki są dla Ciebie, a nie dla Twoich koleżanek, kolegów albo nauczycieli

Robione przez Ciebie notatki będą skuteczne tak długo, jak długo będą dla Ciebie zrozumiałe. Jeżeli korzystasz ze skrótów, to jest to w porządku, dopóki nie zapominasz co dany skrót oznaczał. Nie sugeruj się w tej kwestii czytelnością notatek lub ich zrozumieniem przez kolegów lub koleżanki, którzy najprawdopodobniej Cię o te notatki poproszą. W końcu nie robisz ich dla nich, tylko dla siebie.

Jeżeli zatem masz swój ulubiony sposób notowania, korzystaj z niego! Pamiętaj jednak, że Twoje notatki nie mają służyć jedynie do uczenia się na bieżąco. Być może sięgniesz do nich ponownie na kilka dni lub tygodni przed maturą – aby nie wpadać w rozpacz, że notatki już dawno stały się nieczytelne, a skróty zostały zapomniane, możesz sobie przygotować jakąś ich legendę albo dwa razy się zastanowić, czy skrót, którego użyłeś jest dla Ciebie typowy i zostanie z Tobą na lata, czy może już za tydzień odejdzie w niepamięć.

IV. wpisywanie tematu zajęć oraz daty wcale nie jest takie głupie

Zapewne pisanie daty, tematu oraz numeru lekcji kojarzy Ci się z czasami szkoły podstawowej i już dawno z tego zrezygnowałeś. Błąd! Oznaczanie notatek może okazać się nieocenione w momencie, w którym musisz przygotować się do kartkówki lub testu z określonej partii materiału – na przykład rozdziału lub kilku tematów. Dzięki temu, nie tylko od razu znajdziesz to, czego szukasz, ale i będziesz mieć pewność, że uczysz się dokładnie tego, co jest wymagane.

Ponadto, o wiele łatwiej będzie nadrobić Ci materiał z zajęć, na których nie byłeś obecny. Nawet jeżeli osoba, od której pożyczasz notatki nie prowadzi ich tak systematycznie, będziesz dokładnie wiedzieć, czego Ci brakuje.

V. w notatkach nie trzeba mieć wszystkiego

Przepisywanie często bywa stratą czasu. Selekcja informacji to cenna umiejętność, jednak nie wszyscy mogą się nią cieszyć. Jeżeli wolno piszesz i nie zdążasz zanotować wszystkiego, co Twoim zdaniem jest najistotniejsze – myśl strategicznie.

Jeżeli masz problem z zapisaniem całej definicji, zapisz tylko pojęcie i podkreśl je na stosowny kolor. Dzięki temu, nie umkną Ci kolejne istotne terminy, natomiast będziesz pamiętać o uzupełnieniu definicji w domu.

Nie przejmuj się, jeśli podczas uzupełniania notatek zabraknie Ci miejsca – zawsze możesz skorzystać z kolorowych karteczek i przykleić je w odpowiednie miejsca. Pamiętaj również o zostawianiu marginesów.

VI. przemyśl notowanie na komputerze

Wprawdzie niekażdy nauczyciel będzie patrzył na to przychylnie, ale za studiach jest to dość powszechna praktyka. Notowanie na komputerze jednak ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Na pewno w krótszym czasie możesz zanotować większą ilość informacji, łatwo wyróżnisz to, co najważniejsze i w dodatku unikniesz wszelkiego rodzaju kleksów i przekreśleń. Musisz jednak liczyć się z tym, że tworzenie wszelkiego rodzaju schematów i rysunków może okazać się nieco trudniejsze niż w przypadku pisma odręcznego.

Ponadto, aby notatki w formie maszynopisu były skuteczne, koniecznie trzeba je wydrukować. O wiele lepiej bowiem zapamiętujemy tekst w formie papierowej niż w formie elektronicznej. Warto jednak to rozważyć, ponieważ maszynopis zawsze jest czytany szybciej niż pismo ręczne. Decydując się na drukowane notatki warto również sensownie rozplanować ich przechowywanie. Notatki w formie elektronicznej wprawdzie zawsze można wydrukować ponownie, ale po co dokładać sobie wydatków i frustracji :)

VII. minimum słów, maksimum treści

Choć o selekcji informacji było wspominane już wcześniej, warto jeszcze zwrócić uwagę na długość samej notatki. Musisz pamiętać, że notatka to nie wypracowanie i nie ma potrzeby używania tutaj wyszukanego słownictwa. Z powodzeniem możesz zamienić „posiadał”na „miał” i „małżonkę” na „żonę”. Im prościej, tym lepiej! Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas w trakcie notowania, ale i łatwiej zapamiętasz treść swojej notatki, ponieważ jej przyswojenie nie będzie dla Ciebie aż tak wymagające.

Podsumowując, kluczem do przygotowania prawidłowej notatki jest rzeczowość i przejrzystość.Notatki powinny być konkretne. Najważniejsze informacje musisz wynieść z lekcji, natomiast ewentualnego rozwinięcia poszukać w domu. Niezwykle ważna jest również klarowność oznaczeń – nie tylko ułatwi Ci to porządkowanie informacji, ale i sprawi, że nauka stanie się łatwiejsza i zawsze przygotujesz się z tego, z czego powinieneś.

A Wy? Macie swoje ciekawe sposoby na tworzenie notatek? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Artykuł napisany przez:
Karolina Nowak
Archeion