Jak odpoczywać?

W przypływie obowiązków, tysiąca kartkówek, powtórek, sprawdzianów i zaliczeń, trudno pamiętać o chwili dla siebie. Coraz więcej nastolatków jest przemęczonych natłokiem spraw związanych z egzaminem dojrzałości. Jeśli czujesz, że ten problem, chociaż częściowo, dotyczy również Ciebie i nie regenerujesz się tak, jak powinieneś, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób możesz odpoczywać tak, żeby czuć Cię wypoczętym oraz tłumaczymy, dlaczego odpoczynek jest tak ważny w życiu każdego z nas. Zapraszamy do lektury!

I. Przeprowadź trening autogenny Schultza.

Świetną, kojącą nerwy, odstresowującą metodą jest trening autogenny Schultza. Sprawdza się nie tylko po wysiłku fizycznym czy dniu pełnym napięć, ale i pomaga w zasypianiu. Istnieje wiele wariacji na temat samego treningu. Można je z łatwością znaleźć w internecie zarówno w wersji tekstowej, jak i w wersji audio. My tym razem skupimy się tylko na wyszczególnieniu faz charakterystycznych dla treningu autogennego Schultza:

1. uczucie ciężaru;

2. uczucie ciepła;

3. regulacja pracy serca;

4. regulacja swobodnego oddychania;

5. uczucie ciepła w splocie słonecznym;

6. uczucie chłodu w czole.

Sam trening w swojej strukturze jest zbliżony do prowadzonej medytacji. Jeżeli taka forma bardziej Cię przekonuje, możesz korzystać z nich zamiennie.

II. Zafunduj sobie automasaż.

Nie masz czasu, aby iść na siłownię albo do klubu, gdzie możesz zrobić cały trening? Nic straconego! W sklepach sportowych jest mnóstwo prostych, niedrogich sprzętów, które można wykorzystać do bezpiecznego ćwiczenia w domu. Zrób prezent dla swojego kręgosłupa oraz mięśni i kup roller, którym będziesz mógł masować najbardziej spięte lub bolące części ciała. Rollerem można masować niemalże wszystkie partie mięśni!

Niestety, ale zbliżający się egzamin dojrzałości mocno wymusza na nas mobilizowanie się do wysiłku fizycznego. Jeśli nie zadbasz o siebie teraz, później możesz mierzyć się z poważnymi problemami, które rozwiązać pomoże Ci tylko fizjoterapeuta.

III. Zadbaj o regularny rytm dnia.

Osiągnięcie regularnego rytmu dnia w trakcie roku szkolnego nie należy do zadań łatwych. Plan lekcji codziennie wygląda inaczej, co może wymuszać na Tobie np. wcześniejsze wstawianie. Może też zdarzyć się tak, że nie zjesz obiadu o 13.00, na długiej przerwie, jak to zwykle masz w zwyczaju, ponieważ zaraz czeka Cię ważny sprawdzian i w pocie czoła przeglądasz wszystkie notatki, w poszukiwaniu informacji, które mogłeś pominąć.

Choć osiągnięcie regularnego rytmu dnia przy takim trybie życia to nie lada wyzwanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Możesz pomyśleć na przykład o regulowaniu rytmu dnia nie co do godziny, ale na przykład co do dwóch lub trzech. Np.:

- codziennie starasz się wstać między 6.00, a 8.00;

- powinieneś zjeść obiad między 14.00 a 16.00;

- będziesz siękładł między 22.00 a 24.00.

Czy teraz nie brzmi to o wiele prościej? :)

IV. Odpoczywaj aktywnie.

Nikt nie powiedział, że odpoczywa się wyłącznie na kanapie przed telewizorem albo w domowym zaciszu. Równie dobrym, a może nawet lepszym sposobem jest spędzenie wolnego czasu aktywnie. Możesz iść na spacer i pooddychać świeżym powietrzem, pójść na lekcję jogi, na siłownię albo na basen. Ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. Pamiętaj, że mało jest takich rzeczy na świecie, które przynoszą większą satysfakcję niż odbycie dobrego, wyczerpującego treningu. Zwłaszcza, że w przypadku ćwiczeń fizycznych korzyść jest podwójna – poza pracą z ciałem i dbaniem o zdrowie fizyczne, zapewniasz sobie pokłady endorfiny, co korzystnie wpływa na również na Twoje zdrowie psychiczne. Pamiętaj także o tym, że po wysiłku fizycznym najprawdopodobniej będziesz spał lepiej, co przełoży się na Twoje funkcjonowanie w dniu następnym.

V. Śpij 8 godzin.

O tym, dlaczego warto spać 8 godzin dziennie pisano już w wielu książkach, artykułach, w prasie i na blogach. Czy wiesz jednak, dlaczego naprawdę jest to takie ważne? Poza tym, że sen ma właściwości regeneracyjne i jest to najprostsza (i najzdrowsza) droga do poczucia się wypoczętym, to po 8 godzinach snu następuje konsolidacja śladów pamięciowych. Co to oznacza? Jeżeli poświęciłeś wieczór na przyswajanie nowych informacji, a potem prześpisz 8 godzin (ważne: prześpisz, nie położysz się spać 8 godzin przed budzikiem!), to najprawdopodobniej na drugi dzień będziesz pamiętać więcej niż po krótszym wypoczynku.

Dodatkowo, pamiętaj, że wtedy, kiedy nie jesteś wypoczęty, spada Twoja zdolność do koncentracji. Jeżeli zatem masz jutro ważny sprawdzian to dokończ czytanie artykułu jutro – teraz się wyśpij :)

VI. Zaplanuj swój odpoczynek.

Paradoksalnie, odpoczynek to coś, na co warto odpowiednio się przygotować. Kiedy jesteśmy przytłoczeni obowiązkami i musimy z czegoś zrezygnować, niestety najchętniej rezygnujemy z czasu dla siebie. To poważny błąd. Spróbuj zatem już wcześniej przemyśleć, co chciałbyś zrobić dla siebie w danym dniu. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz i nastawisz się na miłe spędzenie czasu, o wiele trudniej będzie Ci z tego zrezygnować.

VII. Spędź trochę czasu tylko ze sobą.

Wyłącz telefon i zapomnij na chwilę o tym, co Cię otacza. Skoncentruj się wyłącznie na sobie –bądź dla siebie najważniejszy. Poczytaj dobrą książkę, weź relaksującą kąpiel lub zdecyduj się na inne, lubiane przez Ciebie aktywności. Zrób dokładnie to, na co masz ochotę. Zrób to, na co nie masz czasu w ciągu dnia, a wiesz, że poprawi Ci to humor.

VIII. Pamiętaj, że odpoczynek = obowiązek.

Pamiętaj, że odpoczynek jest równie ważny, jak wszystkie inne zobowiązania. Im więcej pracujesz, tym mniej wydajny jesteś, dlatego potraktuj czas na relaks jako obowiązkowy punkt w Twoim planie dnia. Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie zrobić więcej, ale i zrobisz to z większą przyjemnością, ponieważ będziesz pełen sił do działania.

IX. Dawaj sobie nagrody.

Choć ten punkt nie dotyczy stricte odpoczywania, jest on równie, co sam odpoczynek, ponieważ chwila błogości mogłaby trwać i trwać i pewnie nie raz zdarzyło Ci się, że miałeś problem z powrotem do swoich obowiązków. Nagradzając się za drobne sukcesy, motywujesz się do pracy. Mając świadomość, że jeśli przerwiesz teraz swój odpoczynek i zrobisz coś ważnego, to będziesz mógł spędzić kolejną chwilę dla siebie w przyjemniejszy sposób – na przykład na siłowni albo w kinie, najprawdopodobniej z większą chęcią porzucisz leniuchowanie na rzecz obowiązków:)

Tylko pamiętaj, nie nagradzaj się czekoladą ani innymi niezdrowymi rzeczami!

Podsumowując, odpoczynek powinien być integralną częścią naszej egzystencji, równie ważną, co obowiązki. Należy jednak pamiętać, że zarówno jak w przypadku obowiązków, tak i w przypadku odpoczynku – we wszystkim trzeba znaleźć umiar.

A Wy? W jaki sposób odpoczywacie? Podzielcie się z nami swoimi sposobami w komentarzach.

Artykuł napisany przez:
Karolina Nowak
Archeion