Gdzie szukać rzetelnych informacji? Sprawdź, co pomoże ci w nauce, a czego lepiej unikać.

Nieraz w trakcie nauki czy przygotowywania szkolnych referatów przychodzi moment, że musimy sięgnąć poza treść szkolnego podręcznika. Żeby mieć pewność, że znalezione informacje są prawdziwe, przeczytaj nasze porady.Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy

Pamiętaj, że najbardziej sprawdzonym źródłem wiedzy są książki. Żeby mieć stuprocentową pewność, że znalezione przez nas informacje będą rzetelne, sięgnij po takie źródła jak podręczniki, repetytoria, zbiory zadań, słowniki czy encyklopedie. Nie rezygnuj też ze swoich notatek i materiałów zgromadzonych podczas nauki w szkole. Warto je posegregować, żeby korzystanie z nich było łatwe i szybkie.


Co z internetem?

Podczas szukania dodatkowej wiedzy najczęściej sięgamy do najszybszego i najnowocześniejszego źródła, jakim jest internet. Niemal każdy mado niego dostęp i w ciągu kilkunastu sekund jest w stanie znaleźć,odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania. Jednak czy ta wiedza jest godna zaufania?

Niestety w dobie fake newsów i tak powszechnego dostępu do internetu łatwo dać się oszukać. Wikipedia - najpopularniejsza internetowa encyklopedia - pełna jest błędów, również tych celowych. Należy pamiętać, że tworzą ją chętni wolontariusze, niekoniecznie specjaliści z naukowymi tytułami. Możesz potraktować ją jako wstępne źródło wiedzy, które później najlepiej potwierdzić gdzie indziej.

Kilka lat temu amerykańscy naukowcy przeanalizowali hasła z Wikipedii dotyczące medycyny. Aż 90 procent sprawdzonych przez nich wpisów zawierała błędy!

Jeśli chcesz skorzystać z prawdziwej encyklopedii bez sięgania do książki, bez obaw możesz wejść na stronę Encyklopedii PWN:https://encyklopedia.pwn.pl/. Znajdziesz tam również słownik języka polskiego.

Żeby uniknąć fake newsów możesz zajrzeć na strony, które sprawdzają ich treść, a następnie poddają ją ocenie oraz wprowadzają poprawki i korekty. Tak działa np. strona: https://demagog.org.pl/.

Polecamy również specjalistyczną wyszukiwarkę Google. Możesz za jej pomocą znaleźć publikacje naukowe z różnych dziedzin:https://scholar.google.pl/.


Czy za wiedzę trzeba płacić?

Jeśli trafisz na strony, które wymagają zapłaty lub podania wielu danych osobowych, bądź ostrożny. Mamy dużo innych darmowych sposobów na zdobycie dodatkowych i rzetelnych informacji. Wyłudzone dane osobowe mogą być z kolei wykorzystane w złym celu. Lepiej mieć ograniczone zaufanie do takich portali.A Ty z jakich źródeł wiedzy najczęściej korzystasz? Czy zdarzyło Ci się trafić na błędne informacje podczas swoich poszukiwań? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Artykuł napisany przez: