Dieta umysłu - jedzenie dobre do nauki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła w jednym ze swoich raportów, że spożywanie odpowiednich potraw może poprawić produktywność i umiejętność rozwiązywania problemów aż o 20%! Poniżej przedstawiamy menu, które korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i naukę.

Człowiek jest tym, co je - Ludwig Feuerbach, Przyrodoznawstwo i rewolucja

Co jeść podczas nauki

Ryby - są naturalnym źródłem kwasów omega-3, które poprawiają koncentrację i pamięć. Mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze. Warto dodać, że kwasy te występują w znikomych ilościach w roślinach. Najwięcej jest go w rybim tłuszczu (tranie), dlatego ryby powinny co jakiś czas pojawiać się na talerzach maturzystów.

Jakie gatunki są najlepsze? Polecamy makrele, dorsze, tuńczyki, śledzie, pstrągi i łososie - te ryby zawierają najwięcej kwasów omega-3.

Jagody - potrzebujesz małej przekąski przy czytaniu książki? Zamiast słodkich ciastek lub paluszków wypłenionych pustymi kaloriami polecamy garść borówek, malin, jeżyn, porzeczek lub innych jagód. Im ciemniejszy mają kolor, tym lepiej - oznacza to, że zawierają więcej przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.

Orzechy - spośród potraw roślinnych to właśnie one (a w szczególności orzechy włoskie) zawierają najwięcej kwasów omega-3. Możesz zmieszać je z jagodami lub płatkami śniadaniowymi, tworząc energetyzujące dla Twojego umysłu musli. Jednak orzechy nie muszą stanowić jedynie smacznej przekąski. Do kanapek polecamy masło orzechowe, które na pierwszy rzut oka może wydawać się czymś niezdrowym jak kremy czekoladowe, jednak w rzeczywistości składa się praktycznie z samych orzechów - ich zawartość wynosi minimum 90%.

Jadło określa świadomość - Herbert George Wells

Gorzka czekolada - jeżeli nie masz pod ręką jagód ani orzechów, postaw na ciemną czekoladę. Zawiera mniej cukru niż jej mleczny odpowiednik, a wysoka zawartość kakao (minimum70%) wyzwoli w Tobie zastrzyk energii i wspomoże koncentrację. Owoc kakaowca jest bogatym źródłem magnezu, chromu, żelaza, manganu i cynku. Ponadto udowodniono, że ciemna czekolada jest świetnym remedium na stres i złe samopoczucie.

Brokuły - są źródłem witaminy K, która odpowiada za uwagę i pamięć. Warto pamiętać o nich podczas nauki języków, gdyż udowodniono ich pozytywny wpływ na zapamiętywanie nowych słówek. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę K wynosi w przybliżeniu 125 µg. Stawiając na "zielone" otrzymujesz także niezbędną dawkę witamin B6 i B12, równie istotnych dla funkcji myślowych.

Maturzysto - tego unikaj!

Przedstawiliśmy już elementy diety, które pozwolą podkręcić naukę i pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie mózgu. Czego jednak warto unikać?

Słodycze - wysoka zawartość cukrów jest w stanie w ciągu kilku minut pobudzić organizm do pracy, jednak po gwałtownym zastrzyku energetycznym następuje szybki spadek, którego lepiej unikać. Co prawda ludzki mózg potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania, jednak zbyt duże stężenie obniża produktywność zamiast ją poprawiać.

Więcej o tym, jak cukier wpływa na proces nauki pisaliśmy w tym artykule.

Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś - Anthelme Brillat-Savarin, Fizjologia smaku

Napoje energetyczne - reklamowane są niejednokrotnie jako pobudzające napoje, dzięki którym będziesz mógł zarwać nockę. Idealne do nauki na ostatni dzwonek? Niekoniecznie - pobudzenie po wypiciu energy drinka wynika z wysokiej zawartości cukru (patrz akapit wyżej) i kofeiny. Jej przedawkowanie może skutkować bólami głowy, bezsennością, niestrawnością i nie tylko.

O kofeinie przeczytasz więcej w innym artykule na naszym blogu.

Najgorszą opcją spośród wszystkich jest jednak opuszczanie posiłków. Bez odpowiedniego śniadania nie dostarczasz mózgowi paliwa, niezbędnego do pracy. Powoduje to wolniejsze przetwarzanie informacji i wydłuża czas reakcji.

Artykuł napisany przez: