Strajk nauczycieli w pigułce

Problem niskich zarobków nauczycieli znany jest wszystkim już od wielu miesięcy. W ostatnim czasie Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) postanowił pójść o krok dalej. Po wielu rozmowach w sprawie podwyżek, zdecydowali się na strajk. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o strajku nauczycieli, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Termin i forma strajku:

Ustalono, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia i będzie trwał do odwołania. Choć nie wiemy dokładnie w jaki sposób ma on przebiegać, media donoszą, że już 25 marca pierwsze osoby rozpoczęły  strajk głodowy w krakowskim kuratorium oświaty i grono to ma się powiększać. Warto przypomnieć, że egzamin ósmoklasisty w tym roku przypada na 10-12 kwietnia, egzamin gimnazjalny na 15-17 kwietnia, natomiast matury rozpoczynają się 6 maja. Kliknij tutaj, aby sprawdzic szczegółowy harmonogram matur w tym roku. W związku z tym, nie wiadomo czy egzaminy, zwłaszcza te wcześniejsze, odbędą się w wyznaczonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną terminie.

Czego oczekują nauczyciele:

Celem strajku nauczycieli jest podniesienie wynagrodzenia o 1000 złotych niezależnie od stopnia zawodowego nauczyciela. Dla przypomnienia, proponowana wcześniej podwyżka miałaby wynosić między 121 a 166 złotych brutto.

Referendum strajkowe:

Choć ideę strajku zainicjował Związek Nauczycielstwa Polskiego, zorganizowano również referendum strajkowe w większości placówek edukacyjnych na terenie całej Polski. Jak się okazało, strajk popiera blisko 90% nauczycieli, w tym również tych, którzy nie należą do związku zawodowego.

Mapa szkół strajkujących:

Dla ułatwienia, koalicja stowarzyszeń i organizacji „NIE dla chaosu w szkole” przygotowała mapę szkół, w których strajk planowo ma się odbyć. Na chwilę obecną, udział w strajku zadeklarowało ponad 6000 szkół w całej Polsce, z czego najwięcej z nich znajduje się w województwie mazowieckim, natomiast najmniej w województwie świętokrzyskim.
Kliknij tutaj, aby sprawdzić czy Twoja szkoła również będzie brała udział w strajku: link

Co mogą zrobić rodzice, aby zaopiekować się dzieckiem w czasie strajku:

Zamknięcie placówki edukacyjnej wiąże się z koniecznością przejęcia opieki nad dzieckiem w czasie zajęć przez rodziców. W związku z tym, istnieje kilka możliwości otrzymania z tego powodu dnia wolnego:
1. wniosek Z-15: można z niego skorzystać w sytuacji, gdy nastąpi nieprzewidziane zamknięcie szkoły. Jest to zwolnienie podobne do zwolnienia, które przysługuje rodzicowi wówczas, gdy jego dziecko jest chore. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie rodzicom przysługuje jedynie 80% wynagrodzenia i można korzystać z tego wniosku jedynie do ukończenia przez dziecko 8 roku życia;
2. dzień opieki nad zdrowym dzieckiem: do ukończenia przez dziecko 14 roku życia, rodzicom przysługuje dwudniowy urlop, który powinien zostać przeznaczony na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Przysługuje on obojgu rodzicom wspólnie, co oznacza, że jeden rodzic może wykorzystać oba te dni albo każde z rodziców skorzysta z jednego dnia urlopu.

Co powinni zrobić uczniowie?

Przede wszystkim nie stresować się. Centralna Komisja Edukacyjna zawsze przewiduje kilka terminów danego egzaminu na wypadek, gdyby ktoś nie był w stanie pojawić się w danym dniu z ważnych powodów. Jeżeli zatem piszesz w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin gimnazjalny lub maturę, postaraj się być gotowy na sprawdzenie swojej wiedzy w pierwszym terminie, jednak gdyby to nie było możliwe, postaraj się docenić fakt, że masz jeszcze trochę czasu, aby przygotować się lepiej i dokładniej powtórzyć materiał. Nauczyciele, pomimo swoich problemów, na pewno starali się jak najlepiej przygotować Cię do napisania testów.

Kilka słów na koniec:

Podsumowując, strajk nauczycieli rozpocznie się już niedługo, ponieważ nauczyciele nie otrzymali obiecanych podwyżek, a przeprowadzane w ostatnim czasie rozmowy nie przyniosły zamierzonych rezultatów. Najprawdopodobniej dołączą się do strajku również osoby spoza Związku Nauczycielstwa Polskiego, pomimo że nie dostaną za te dni żadnego wynagrodzenia. W związku z tym, rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi w czasie, w którym normalnie poszłyby do szkoły. Przysługuje im z tego tytułu specjalny wniosek, jednak mogą z niego skorzystać tylko ci rodzice, których dziecko nie ukończyło 8 roku życia.

Artykuł napisany przez: