Języki programowania - który wybrać na maturze?

Przed wyborem języka programowania na egzaminie maturalnym z informatyki warto pochylić się nad możliwościami, jakie daje Centralna Komisja Egzaminacyjna i sprawdzić obecne trendy na rynku pracy i możliwości rozwoju. W końcu po zdanej maturze przed Tobą pięć lat studiów, podczas których będziesz rozszerzał swoją wiedzę programistyczną. Warto już teraz wybrać dobry kierunek, w którym chcesz się rozwijać i znaleźć w przyszłości pracę niż uczyć się później wszystkiego od zera.

Jak zostało ustalone w komunikacie dyrektora CKE z 1 września 2017 roku, na tegorocznym egzaminie maturalnym uczeń jest zobowiązany wybrać jeden z dostępnych w szkole systemów operacyjnych wraz z programami użytkowymi i językiem programowania z poniższej listy:

Źródło: www.cke.edu.pl

Obecnie każdy z uczniów ma do dyspozycji trzy środowiska, jednak jak zostało zapowiedziane w dokumencie, od roku szkolnego 2018/2019 do listy dołączy Python. Przyjrzyjmy się jednak wymienionym językom programistycznym:

Pascal

Pascal to język programowania stworzony w 1970 roku. Swój szczyt popularności osiągnął w latach 80 i 90, głównie dzięki środowisku Delphi, które znacznie przyspieszyło pracę z tym językiem. Z czasem zaczął być wypierany przez C i C++. Do dzisiaj uważany jest za język łatwy do nauki.

C/C++

Są to języki programowania ogólnego przeznaczenia. C powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jako lekki język do tworzenia programów i systemów operacyjnych. Jego zaletą jest szybkość kompilacji i uruchomienia, jednak okupione jest to brakiem wykrywania wielu rodzajów błędów przez kompilator i dodatkowych właściwości obecnych w innych językach. Umożliwia programowanie w kilku różnych paradygmatach. Z tych powodów w porównaniu do Pascala i Javy jest to język trudniejszy do opanowania.

Dekadę później, na początku lat osiemdziesiątych powstało duże rozszerzenie do C, zaprojektowane przez Bjarne Stroustrupa, które przekształciło się w język C++. Co istotne, jego składnia jest w pełni z zgodna z C. Język  nie jest zastrzeżoną własnością żadnej osoby ani organizacji, przez co często jest wykorzystywany w projektach open source. C jak i C++ należą do najbardziej rozpowszechnionych języków wśród programistów. Szacuje się, że posługuje się nimi ponad 3 miliony osób.

Java

Java to obecnie jeden z najpopularniejszych języków wśród programistów. Dziewięćdziesiąt procent firm z listy pięciuset największych amerykańskich przedsiębiorstw (wg przychodów brutto) wykorzystuje Javę. Została zaprojektowana przez Jamesa Goslinga na początku lat dziewięćdziesiątych. Jest podobna do C++, gdyż część jej składni bazuje właśnie na tym języku. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu wykorzystaniu na platformie Android, choć można w niej również tworzyć programy na systemy desktopowe. Java jest także uważana za jeden z najłatwiejszych do nauczenia się języków.

Moda czy standard?

Chcąc wybrać dla siebie najlepszy język (również w perspektywie dalszego rozwoju na studiach), warto sprawdzić rankingi popularności. Na tej podstawie możemy wywnioskować, które języki są pożądane wśród deweloperów. Wybierając rozpowszechniony język zamiast modnej nowinki będziemy mieli pewność, że w momencie rozpoczęcia pracy nie zmienią się trendy.

Cykliczne badania wykorzystania poszczególnych języków programistycznych przeprowadza firma TIOBE. Na ich stronie możemy znaleźć zarówno rankingi miesięczne, jak i długoterminowe. Na ten moment (wrzesień 2017) trzema najbardziej rozpowszechnionymi językami są kolejno: Java, C i C++. Pascal, który w 1992 roku zajmował trzecie miejsce w ciągu kilku dekad spadł o ponad sto miejsc i znajduje się obecnie na 114 pozycji. Z kolei Python, który ma zostać wprowadzony do egzaminu maturalnego w następnym roku szkolnym, plasuje się na piątej pozycji rankingu.

Źródło: www.tiobe.com

Obecnie każdy z uczniów ma do dyspozycji trzy środowiska, jednak jak zostało zapowiedziane w dokumencie, od roku szkolnego 2018/2019 do listy dołączy Python. Przyjrzyjmy się jednak wymienionym językom programistycznym:‍

Podobny ranking 10 najpopularniejszych języków programowania znajdziemy na stronach IEEE Spectrum. Na podium znalazły się języki C i Java (kolejno na drugim i trzecim miejscu), jednak w tym przypadku prym wiedzie Python. Pascal znów nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce, co świadczy o stopniowym odchodzeniu od tego języka.

W widokiem na pracę

Kolejnym istotnym czynnikiem jest perspektywa przyszłego zatrudnienia i zarobków. Według portalu wynagrodzenia.pl najlepiej opłacanymi programistami w bieżącym roku są ci ze znajomością języka Java. Połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 9500 a 12 200 zł brutto. Niewiele mniejsze są zarobki programistów, posługujących się C/C++. Pięćdziesiąt procent z nich zarabia między 9500 a 11 600 zł brutto.

Podsumowując, dla tegorocznego maturzysty najlepszym wyborem będzie Java lub C/C++, gdyż te dwa języki zapewniają dalszy rozwój i znalezienie w przyszłości zatrudnienia w przeciwieństwie do tracącego na popularności Pascala. Jeśli jednak planujesz egzamin maturalny w roku szkolnym 2018/2019, równie dobrym wyborem będzie Python, który od kilku lat znajduje się w czołówce języków programistycznych.

Artykuł napisany przez: