Dlaczego najlepiej wybrać przedmioty na maturę już TERAZ?

Właśnie rozpocząłeś naukę w klasie maturalnej i nadal nie wiesz, do jakich egzaminów masz zamiar przystąpić? Uważasz, że masz jeszcze dużo czasu, ponieważ ostateczną deklarację maturalną jesteś zobowiązany złożyć dopiero w lutym? Odkładanie tej decyzji to poważny błąd. Koniecznie przeczytaj artykuł, aby przekonać się, dlaczego.

I. Nauczyciele będą chcieli dostosować program do potrzeb swoich uczniów

Po pierwszych dniach w szkole, usłyszanym już niezliczoną ilość razy słowie „matura” oraz „powtórka”,pewnie już wiesz, że Twoi nauczyciele szykują coś specjalnego dla delikwentów, którzy mają w planach zdawać maturę z ich przedmiotu.

Choć historyk planuje wielogodzinne fakultety, a matematyk zastanawia się, kiedy sprawdzi stosy, zadanych na wczoraj, ćwiczeń, nie wolno od tego uciekać.

Deklarując nauczycielowi chęć przystąpienia do matury z jego przedmiotu już teraz sprawi, że Twój nauczyciel dołoży wszelkich starań, aby pomóc Ci w przygotowaniach do egzaminu.Pamiętaj, że każde dodatkowe ćwiczenie i każda dodatkowa godzina zajęć w okresie przedmaturalnym są na wagę złota. Dlatego nawet jeżeli nauczyciel wybranego przez Ciebie przedmiotu nie należy do grona Twoich ulubionych, najgorsze co możesz zrobić, to odrzucić jego wsparcie.

Jeżeli natomiast obawiasz się reakcji nauczyciela na wiadomość o Twoich planach, pamiętaj, że Twój nauczyciel nie może zabronić Ci do przystępowania matury z jego przedmiotu(pod warunkiem, że zdasz klasę). Jeśli jednak będzie miał wątpliwości co do słuszności Twojego wyboru, możesz być pewien, że tym bardziej przypilnuje, aby nie brakowało Ci materiałów do powtórki.

A co w sytuacji, w której nie jesteś pewien, czy aby na pewno chcesz zdawać maturę z danego przedmiotu? Zgłoś się. Na tym etapie deklaracja nie jest zobowiązująca. Intensywniejsze obcowanie z przedmiotem pozwoli Ci zweryfikować, czy na pewno taki egzamin chcesz pisać. Nauczyciel na pewno zrozumie, jeśli jednak się rozmyślisz (byle nie po złożeniu ostatecznej deklaracji maturalnej) – bo takie sytuacje zdarzają się co roku, natomiast Ty nie będziesz żałować, że nie spróbowałeś.

II. Szybciej zidentyfikujesz swoje braki

Ostatnia klasa szkoły średniej to czas domykania materiału – często na długo przed końcem roku szkolnego oraz czas intensywnych powtórek.

Jeśli zdecydujesz się na przystąpienie do wybranego egzaminu już teraz, wcześniej zaczniesz przygotowania. Szybciej zweryfikujesz, czego jeszcze musisz się dowiedzieć i będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby uwzględnić nadrobienie materiału w swoim kalendarzu przygotowań do matury.

Świadomość skali przygotowań, wszelkich trudności i braków to pierwszy krok do rzetelnych przygotowań. Jeśli dopiero w lutym zrozumiesz, że tak naprawdę nie pamiętasz nic z tego, co działo się w pierwszej klasie, będziesz skazany wyłącznie na siebie. Nikt już z Tobą do tego nie wróci, ponieważ nauczyciel będzie powtarzał ze swoimi uczniami już bardziej zaawansowany materiał, natomiast na kursie maturalnym obowiązuje ściśle ustalony program, którego nauczyciel musi się trzymać, aby przeprowadzić swoich kursantów przez wszystkie wymagane zagadnienia.

III. Klasa maturalna to nie jest czas, w którym należy uczyć się wszystkiego

Musisz również pamiętać, że decydując się na egzaminy z wybranych przedmiotów, tym samym rezygnujesz z przystępowania do matury z pozostałych.

Oznacza to, że najprawdopodobniej będziesz miał wszelkie możliwości ku temu, aby przygotowywać się niemal wyłącznie z tego, co będzie obowiązywać Cię na maturze. Większość nauczycieli rozumie, że przy rekrutacji na studia nie są brane pod uwagę oceny ze szkoły średniej. Poza tym, rezygnując z przygotowań do egzaminu z wybranego przedmiotu, umożliwiasz nauczycielowi skupienie się wyłącznie na grupie, która przed maturą będzie potrzebowała jego merytorycznego wsparcia bardziej niż Ty.

Jeżeli zatem trafiłeś do klasy z biologią, chemią i matematyką na poziomie rozszerzonym, ana maturze decydujesz się zdawać tylko biologię i matematykę, możesz po cichu liczyć na to, że zajęcia z chemii w klasie maturalnej nie będą dla Ciebie już tak wymagające, jak w poprzednich latach.

IV. Określając cel już teraz, masz więcej czasu, aby się przygotować

Taka już natura ludzka, że się potykamy. Popełniamy błędy, bywamy zmęczeni albo po prostu nam się nie chce. Jeśli ułożysz swój plan powtórek z odpowiednim wyprzedzeniem, najprawdopodobniej uda Ci się przewidzieć mały margines na niespodziewane okoliczności lub trudniejsze chwile.

Pamiętaj również, że matura to niemałe wyzwanie. Odkładając przygotowania na ostatnią chwilę, ilość materiału do uzupełnienia i powtórzenia może Cię przytłoczyć.

Jeżeli natomiast podzielisz swój cel na kilka mniejszych etapów – na przykład we wrześniu będziesz powtarzać starożytność, a w październiku średniowiecze, nie tylko będziesz mógł dokładniej się przygotować, ale i będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby przetrawić i trwale zapamiętać nowe informacje – nic Ci się wówczas nie pomiesza.

Ponadto, jeżeli uda Ci się być systematycznym, pod koniec roku szkolnego powinno zostać Ci wystarczająco dużo czasu, aby jeszcze raz przejrzeć to, czego uczyłeś się przez ostatnie trzy lub cztery lata i przy okazji upewnić się, że nie przeoczyłeś tego, co najistotniejsze.

V. Początek roku szkolnego to dobry czas, aby sięgnąć po pomoc

A co w sytuacji, w której dobrze wiesz, że fakultet i dodatkowe zadania nie wystarczą? Albo we wrześniu podejmiesz decyzję o przystąpieniu do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z przedmiotu, który w Twojej klasie był realizowany tylko na poziomie podstawowym? A może potrzebujesz naprawdę wysokiego wyniku z matury, aby dostać się na wymarzone studia?

Nic straconego!Jeśli podejmiesz decyzję odpowiednio wcześnie, możesz zapisać się na nasz kurs maturalny. Nasza kadra to doświadczeni nauczyciele prowadzący kursy zgodne z programem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dodatkowo, wszystkie kursy są wzbogacone o przykłady egzaminacyjne z poprzednich lat. Decydując się na kursy od Archeionu, nie tylko powtórzysz materiał, który obowiązuje do matury, ale i zapoznasz się ze strukturą egzaminu, co jest równie ważne.

Ponadto, oferujemy szereg promocji, dzięki którym możesz obniżyć całościowy koszt kursu:

- 100 zł: za każdą osobę zapisaną na nasze kursy maturalne z Twojego polecenia;

- 80 zł: w przypadku zapisania się na więcej niż jeden kurs (jeśli zapiszesz się na dwa kursy, oferujemy zniżkę na drugi, jeśli na trzy – na drugi i trzeci);

- 40 zł: jeśli na któreś zajęcia przygotujesz ciekawą, 15 minutową prezentację, dotyczącą jednego z zagadnień programowych;

- 25 zł: taką zniżkę otrzymasz, jeżeli zapiszesz się na kurs najpóźniej 28 września.

Nie czekaj, startujemy już w październiku!

Podsumowując, podjęcia decyzji dotyczącej zdawanych egzaminów maturalnych nie można odwlekać w nieskończoność. Im wcześniej podejmiesz decyzję, tym lepiej dla Ciebie. Jeżeli wciąż się wahasz – zdeklaruj się. Pamiętaj, że dopiero w lutym Twoja decyzja będzie wiążąca – do tego czasu możesz zrezygnować.

A Wy? Wybraliście już przedmioty maturalne? Koniecznie dajcie znać w komentarzach :)

 

Artykuł napisany przez: