„Chcę zdawać inne przedmioty na maturze niż te, które mam rozszerzone” – co w tej sytuacji zrobić? Praktyczny poradnik.

Poszedłeś do klasy humanistycznej, jednak na początku trzeciej klasy stwierdziłeś, że wolałbyś zdawać maturę z fizyki? Takie przypadki się zdarzają i choć na pewno wymaga to większego nakładu pracy – Twój cel jest jak najbardziej do zrealizowania. W jaki sposób? Podpowiadamy.

I. zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz:

po co chcesz zdawać maturę z innego przedmiotu?

Jeżeli wynik z tego egzaminu jest konieczny do podjęcia Twoich wymarzonych studiów – idź w to. Jeżeli jednak masz wybór – na przykład zamiast fizyki możesz wybrać przedmiot, którego uczysz się na poziomie rozszerzonym. Nawet jeśli nie idzie Ci on zbyt dobrze – warto się poważnie zastanowić i ocenić swoje szanse.

Jeśli natomiast chcesz napisać tę maturę tylko po to, żeby się sprawdzić – lepiej odpuść. Hobbystyczne pisanie matury zostaw sobie na kolejny rok – teraz poświęć się maksymalnie tym egzaminom, które przybliżą Cię do podjęcia wymarzonych studiów.

II. jak najszybciej poinformuj o tym nauczyciela wybranego przedmiotu:

choć Twój nauczyciel może nie być zachwycony faktem, że chcesz pisać maturę z jego przedmiotu – w końcu miałeś zajęcia z tego zakresu tylko w zatrważająco niewielkiej ilości godzin w pierwszej klasie – nie zrażaj się.

Nauczyciel nie ma prawa zabronić Ci przystąpienia do matury z wybranego przedmiotu, natomiast i tak musisz go poinformować o swoim zamiarze. Im wcześniej to zrobisz, tym sensowniejszy będzie Wasz plan działania.

Dlatego najlepiej od razu umów się na konsultację. Weź swój kalendarz i plan lekcji. Zapytaj, czy istnieje szansa, żebyś przychodził na lekcje do innej klasy. Zapytaj o zajęcia wyrównawcze, dla maturzystów i dla olimpijczyków. Każda godzina z nowo wybranego przedmiotu jest cenna!

Dodatkowo zapytaj o polecane podręczniki, repetytoria, arkusze maturalne lub inne materiały, które powinieneś zdobyć.

Musisz pamiętać, że im bardziej pokażesz nauczycielowi, że Ci zależy, tym poważniej podejdzie do tematu Twoich przygotowań i zrobi więcej, aby Ci pomóc.

III. przygotuj plan pogłębiania wiedzy: 

to nie jest już tylko kalendarz powtórek, który jest znacznie bardziej elastyczny. Tutaj musisz być naprawdę konsekwentny, aby zdążyć z każdym zagadnieniem. Listę zagadnień wymaganych do matury znajdziesz w podstawie programowej, dostępnej na stronie: https://podstawaprogramowa.pl

Jak taki plan przygotować? Koniecznie kup podręczniki do przedmiotu, który planujesz zdawać na maturze.Idąc krok po kroku, najtrudniej będzie Ci coś przeoczyć.

Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju vademeca oraz inne repetytoria potrafią być naprawdę dobrą pigułką wiedzy, ale tylko wtedy, kiedy masz już jakieś podstawy. Jeżeli zatem upolowałeś już ciekawą pozycję, traktuj ją jako uzupełnienie, nie jako główne źródło wiedzy.

Idąc dalej, zaplanowanie każdego dnia przed maturą będzie szalenie trudne. Możesz natomiast pomyśleć o rozłożeniu planu na tygodnie. Wówczas nic się nie stanie, jeżeli akurat wypadnie Ci ważny sprawdzian i będziesz musiał poświęcić więcej czasu na naukę innego przedmiotu. Pamiętaj jednak, żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę!

IV. zapisz się na kurs maturalny:

Po tych kilku latach nauki w szkole średniej na pewno już wiesz, że matura to nie jest sama wiedza. Matura to też świetna znajomość schematu egzaminu, sposobów rozwiązywania zadań i formułowania odpowiedzi zgodnie ze standardami wytyczonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Jeżeli chcesz uporządkować swoją wiedzę, nauczyć się rozpracowywać zadania maturalne i zyskać wsparcie doświadczonych nauczycieli oraz rówieśników – koniecznie zapisz się na kurs maturalny.

Więcej o przewadze kursów maturalnych nad tradycyjnymi korepetycjami znajdziesz: [TUTAJ]

A Ty? Przygotowujesz się do matury z innego przedmiotu?Jeśli tak, koniecznie podziel się z nami w komentarzach swoimi sposobami nanaukę.

Artykuł napisany przez: